top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Lepší spánek díky saunování


Nespavost, stále častější problém dnešní doby, trápí přibližně 15 % populace. Ať už se s nespavostí potýkáme jen krátkodobě, například kvůli stresu z blížící se důležité prezentace v práci, nebo nás provází dlouhodobě, její dopady na kvalitu života mohou být značné. Jedním z překvapivě účinných řešení může být pravidelné saunování, které nabízí nejen relaxaci, ale i fyzické benefity ovlivňující kvalitu spánku.


Co je nespavost a jaké má příčiny

Nespavost je stav, kdy má člověk problém se spánkem - ať už jde o potíže s usínáním, přerušovaný spánek nebo předčasné probouzení. Mezi nejčastější faktory způsobující nespavost patří stres, negativní vlivy prostředí jako je hluk, světlo, nepohodlná matrace, extrémní teploty, a interní faktory jako choroby, bolesti nebo alergie.


Víte, že… Nespavost trápí přibližně 15 % populace?

Jak sauna ovlivňuje náš spánek

Sauna je místem, kde panuje klid a ticho, což poskytuje ideální prostředí pro mentální uvolnění a odpočinek. Teplé prostředí sauny podporuje produkci endorfinů, známých také jako hormony štěstí. Tyto hormony, které se rovněž uvolňují při fyzické aktivitě, napomáhají k pocitu relaxace a zlepšení nálady.


Sauna a pozitivní vliv na spánek

Během relaxace v teplém prostředí sauny dochází k aktivaci produkce melatoninu v těle. Melatonin je hormon, který reguluje denní a noční rytmus a je klíčový pro správný spánkový cyklus. Jeho produkce je nejvyšší během nočních hodin, ale sauna může stimulovat jeho tvorbu i mimo tyto časy, což usnadňuje rychlejší usínání a zlepšuje celkovou kvalitu spánku.


Navíc, vysoká teplota v sauně zlepšuje krevní oběh a pomáhá svalům uvolnit se od napětí a bolesti, což je zvláště užitečné pro osoby trpící chronickými bolestmi nebo po intenzivní fyzické aktivitě. Relaxace svalů a zlepšený krevní oběh mohou dále přispět k hlubšímu a klidnějšímu spánku.Pobyt v sauně také napomáhá detoxikaci těla prostřednictvím pocení, což může mít pozitivní vliv na celkový pocit pohody a snížení stresu. Snížení stresových hormonů, jako je kortizol, vede ke zklidnění mysli a těla, což je pro kvalitní spánek důležité. Díky těmto efektům se sauna stává nejen prostředkem pro fyzickou regeneraci, ale i pro psychickou relaxaci a zlepšení kvality spánku.


Praktické tipy pro začlenění saunování do života

Pro maximální účinek je doporučeno navštěvovat saunu aspoň jednou týdně, přičemž každá návštěva by měla zahrnovat 3-4 saunovací cykly. Důležité je v průběhu saunování doplňovat tekutiny a po saunování dopřát tělu dostatek odpočinku. Ideální je zařadit saunování do večerní rutiny, což může pomoci tělu připravit se na noční odpočinek.


Saunování nabízí nejen relaxaci a uvolnění od stresu, ale také fyzické benefity, které mohou výrazně zlepšit kvalitu a délku spánku. Zařazením saunování do svého života můžete pozitivně ovlivnit svůj spánkový režim a celkově si zlepšit zdravotní a psychickou pohodu.
41 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page