Ne nadarmo se saunování řadí mezi relaxační techniky. Saunování je totiž moc příjemné. A ocení to každý, kdo se v každodenním životě vystavuje nějaké míře stresu. Sauna totiž v takových případech nabízí dokonalý únik, při kterém můžeme na chvíli zpomalit, zrelaxovat se a uvolnit. Zdaleka to však není jen o zpomalení. Saunování totiž s tělem dokáže po psychické stránce dělat divy.
Sauna zahání stres
Žijeme ve světě, kde jako by každý neustále někam pospíchal. Spoustu lidí dokonce žije v konstatně zvýšené hladině adrenalinu, což se může ve finále velmi neblaze podílet na závažných zdravotních komplikacích. Řada studií dokonce poukazuje na to, že většinu srdečních onemocnění způsobuje právě stres.
Velkým bojovníkem se stresem je sauna. Mnoho jejích pravidelných návštěvníků dokonce udává, že schopnost sauny zbavit se stresu a uvolnit napětí je hlavním benefitem, kvůli kterému ji navštěvují. Klid, teplota a aroma sauny umožňují na chvíli se zklidnit, srovnat si myšlenky a zhluboka dýchat. Ticho a absence jakéhokoli nežádoucího rozptýlení zvenčí přináší tělu tolik potřebné uvolnění. Díky tomu se tělo dokáže dostat do parasympatetického stavu, který nám pomáhá uklidnit se, obnovovat a odpočívat. Vysoké teploty uvolňují svaly, zlepšují krevní cirkulaci a zvyšují hladinu endorfinů, tělem přirozeně produkovaných hormonů štěstí.
Zakončení náročného dne ve vyhřáté sauně proto může být přesně to, po čem vaše tělo tak zoufale prahne.
Sauna a hormony štěstí
Dnes v praxi můžete zažít nával endorfinů třeba při sportu. Přirozeně však vznikly proto, aby v případě náhlé stresové situace, jakou v minulosti byl každodenní boj o život, člověka podnítily k vyšším výkonům. Endorfiny se však uvolňují nejen při sportování, ale také právě při saunování. Vysoké teploty, kterým je tělo při saunování vystaveno, způsobují zvýšenou produkci dynorphinu, opioidu který na tělo působí jako dysforie (tedy přesný opak euforie). Aby tento nežádoucí stav mozek kompenzoval, začne produkovat beta-endorfiny. A tím se postupně dostáváme do přesně opačného stavu, stavu euforie.
Kromě krátkodobých návalů štěstí má sauna na psychiku i dlouhodobý účinek. Endorfiny jsou vlastně tělu přirozená analgetika, léky proti bolesti. Nával endorfinů cítíme jako chvíle euforie, radosti a sníženého prahu bolestivosti. Tyto změny mají navíc střednědobou trvanlivost a užívat si endorfinový efekt můžete tak každý den a dlouhodobě. Řada studií navíc prokázala její vliv na léčbu deprese a celé řady dalších nervových onemocnění.
Zdroje:
Haemodynamic and hormonal responses to heat exposure in a Finnish sauna bath. [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2759081
How the sauna affects the endocrine system. [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3218898
Rise in plasma beta-endorphin and ACTH in response to hyperthermia in sauna. [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3002937
Hyperthermia and endorphins. [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8061252
Changes in mood state following whole-body hyperthermia. [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1607735
Endocrine effects of repeated sauna bathing. [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3788622
Comments