top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

7 milníků, které ovlivnily historii saunování1. V prvních saunách relaxovaly asijské kmeny


Historie saunování sahá až k prastarým nomádským kmenům ze střední Asie – Skytům, kteří v 5. století před naším letopočtem ovládali euroasijské stepi. Podle archeologických nálezů byla parní lázeň běžnou výbavou jejich stanů. Dovnitř nanosili z ohniště rozpálené kameny, které polévali vodou, posadili se do kruhu kolem nich a relaxovali. Prohřáté tělo poté zchladili ve studené koupeli. Věřili, že tento rituál zlepší odolnost těla vůči nemocem a pomůže jim přežít. Jejich víra pak byla za pár tisíc let vědecky potvrzena. Migrační vlna Skytů spolu s jejich zvyky putovala do Indie a na druhou stranu přes území Ruska, Litvy, Estonska až do země, kterou nazvali Suomi – dnešní Finsko. Tam to pak všechno začalo.


2. Historie saunování v Evropě je zahalená kouřem


První písemné prameny popisující historii saun jsou z přelomu 11. a 12. století. Finská sauna v té době vypadala úplně jinak než ta dnešní. Jednalo se o takzvanou kouřovou saunu, která stála na počátku historie saunování v Evropě. Celá místnost, kde sauna stála, byla typicky pokrytá sazemi. Kouř se z kamen valil do uzavřeného prostoru, dokud se kameny dostatečně nezahřály. Poté Finové uklidili saze a mohli se jít saunovat.3. Sauna vstoupila do každodenního života Finů


Saunování se ve Finsku rychle rozšířilo z měst na venkov, kde si účinků procedur mohli užívat i sedláci a rolníci bez ohledu na stavy. Pro Fina se stalo saunování součástí denního života. Bylo stejně přirozené jako dýchání nebo jídlo. Veřejná sauna se nacházela téměř v každé vesnici. Finové rychle objevili, že sauna odstraňuje fyzickou i psychickou únavu. Po těžké práci si do ní chodili odpočinout a zklidnit ztvrdlé svaly. Finská sauna se stala také místem, kde se lidé pravidelně setkávali. Saunování tak dostalo i nový společenský rozměr. Právě kvůli silnému ukotvení tradice saunování se mohla historie saun posunout dál do Evropy.


Historie saunování zpodobněná v obrázku finské sauny stojící u vody

Historie saunování sahá až do 5. století před naším letopočtem.


4. Sauny zaujaly evropské cestovatele


Rozmach saun v Evropě nastal až s evropskými cestovateli, které finské saunování zaujalo. V poznámkách si domů přivezli nové poznatky o této formě koupele, díky čemuž se historie saun začala rozpínat postupně do Evropy. Evropský věhlas však nebyl takový, jako ve Finsku.


5. Válka a olympiáda: Události, které zvýšily popularitu saun


Saunování v Evropě se mnoho let setkávalo s poklesem popularity. Oživení přišlo během druhé světové války. Vojáci si chodili do saun odpočinout, zregenerovat se, posílit morálku a meditovat. To přimělo architekty stavbu saun vylepšit. Druhou událostí, která se významně podepsala na historii saun v Evropě, byly olympijské hry. Trenéři se okamžitě začali zajímat o příznivé účinky na sportovce a jejich výkony, o kterých jim Finové vyprávěli. Domněnky však bylo nutné potvrdit také vědecky.


6. Věda potvrdila tisíce let starou pravdu


Kvůli opakovaně prokázaným účinkům regenerace v sauně ji museli skeptici po celém světě přijmout jako ozdravnou proceduru. Vlivem pravidelného saunování byla prokázána lepší rozpínavost kůže, snižování svalového napětí, stimulace krevního oběhu a mnoho dalších prospěšných účinků. Pozorované subjekty vypovídaly o menší ztuhlosti svalů, lepší imunitě i redukci váhy. Tím se historie saunování nesmazatelně zapsala do lidských dějin.


7. Jak věda a konstruktérský pokrok ovlivnily historii saunování


Změny ve světě vyvolané postupnou průmyslovou revolucí ovlivnily i historii saun. Místo rozpálených kamenů se začala používat kovová kamna na dřevo. Přes elektrikou automatizované přikládání se vývoj posunul k elektrickým kamnům, jejichž teplotu si můžete řídit přímo v sauně.


Účinky saun už netřeba prokazovat. Nyní se však zraky vědců obrátily jiným směrem. Jak by sauny mohly pomoci vědě? V roce 1959 je využila NASA a to tak, že s jejich pomocí zkoumala výměnu tepla v lidském těle. Zda sauny sehrají roli při dobývání vesmíru, ještě uvidíme. Zatím jsou ale stále významnou součástí životů mnohých z nás.
471 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page