• Radek ze SAUNIA

7 milníků, které ovlivnily historii saunování

Aktualizace: 27. kvě 20201. V prvních saunách relaxovaly asijské kmeny


Historie saunování sahá až k prastarým nomádským kmenům ze střední Asie – Skytům, kteří v 5. století před naším letopočtem ovládali euroasijské stepi. Podle archeologických nálezů byla parní lázeň běžnou výbavou jejich stanů. Dovnitř nanosili z ohniště rozpálené kameny, které polévali vodou, posadili se do kruhu kolem nich a relaxovali. Prohřáté tělo poté zchladili ve studené koupeli. Věřili, že tento rituál zlepší odolnost těla vůči nemocem a pomůže jim přežít. Jejich víra pak byla za pár tisíc let vědecky potvrzena. Migrační vlna Skytů spolu s jejich zvyky putovala do Indie a na druhou stranu přes území Ruska, Litvy, Estonska až do země, kterou nazvali Suomi – dnešní Finsko. Tam to pak všechno začalo.


2. Historie saunování v Evropě je zahalená kouřem


První písemné prameny popisující historii saun jsou z přelomu 11. a 12. století. Finská sauna v té době vypadala úplně jinak než ta dnešní. Jednalo se o takzvanou kouřovou saunu, která stála na počátku historie saunování v Evropě. Celá místnost, kde sauna stála, byla typicky pokrytá sazemi. Kouř se z kamen valil do uzavřeného prostoru, dokud se kameny dostatečně nezahřály. Poté Finové uklidili saze a mohli se jít saunovat.


3. Sauna vstoupila do každodenního života Finů


Saunování se ve Finsku rychle rozšířilo z měst na venkov, kde si účinků procedur mohli užívat i sedláci a rolníci bez ohledu na stavy. Pro Fina se stalo saunování součástí denního života. Bylo stejně přirozené jako dýchání nebo jídlo. Veřejná sauna se nacházela téměř v každé vesnici. Finové rychle objevili, že sauna odstraňuje fyzickou i psychickou únavu. Po těžké práci si do ní chodili odpočinout a zklidnit ztvrdlé svaly. Finská sauna se stala také místem, kde se lidé pravidelně setkávali. Saunování tak dostalo i nový společenský rozměr. Právě kvůli silnému ukotvení tradice saunování se mohla historie saun posunout dál do Evropy.


Historie saunování sahá až do 5. století před naším letopočtem.


4. Sauny zaujaly evropské cestovatele


Rozmach saun v Evropě nastal až s evropskými cestovateli, které finské saunování zaujalo. V poznámkách si domů přivezli nové poznatky o této formě koupele, díky čemuž se historie saun začala rozpínat postupně do Evropy. Evropský věhlas však nebyl takový, jako ve Finsku.


5. Válka a olympiáda: Události, které zvýšily popularitu saun


Saunování v Evropě se mnoho let setkávalo s poklesem popularity. Oživení přišlo během druhé světové války. Vojáci si chodili do saun odpočinout, zregenerovat se, posílit morálku a meditovat. To přimělo architekty stavbu saun vylepšit. Druhou událostí, která se významně podepsala na historii saun v Evropě, byly olympijské hry. Trenéři se okamžitě začali zajímat o příznivé účinky na sportovce a jejich výkony, o kterých jim Finové vyprávěli. Domněnky však bylo nutné potvrdit také vědecky.


6. Věda potvrdila tisíce let starou pravdu


Kvůli opakovaně prokázaným účinkům regenerace v sauně ji museli skeptici po celém světě přijmout jako ozdravnou proceduru. Vlivem pravidelného saunování byla prokázána lepší rozpínavost kůže, snižování svalového napětí, stimulace krevního oběhu a mnoho dalších prospěšných účinků. Pozorované subjekty vypovídaly o menší ztuhlosti svalů, lepší imunitě i redukci váhy. Tím se historie saunování nesmazatelně zapsala do lidských dějin.


7. Jak věda a konstruktérský pokrok ovlivnily historii saunování


Změny ve světě vyvolané postupnou průmyslovou revolucí ovlivnily i historii saun. Místo rozpálených kamenů se začala používat kovová kamna na dřevo. Přes elektrikou automatizované přikládání se vývoj posunul k elektrickým kamnům, jejichž teplotu si můžete řídit přímo v sauně.


Účinky saun už netřeba prokazovat. Nyní se však zraky vědců obrátily jiným směrem. Jak by sauny mohly pomoci vědě? V roce 1959 je využila NASA a to tak, že s jejich pomocí zkoumala výměnu tepla v lidském těle. Zda sauny sehrají roli při dobývání vesmíru, ještě uvidíme. Zatím jsou ale stále významnou součástí životů mnohých z nás.


#Původsaun #saunyvhistorii #historiefinskésauny #historiesaunovánívEvropě #historiesaunování

169 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • YouTube
  • LinkedIn

všeosaunování.cz

piktogram.png

Magazín o saunování přináší

saunové světy SAUNIA

 

© 2020 Saunia s.r.o.