Zavřít panel
SLEDUJTE SAUNOVÝ SVĚT SAUNIA NA FACEBOOKU
Leono, co přesně má společného sauna a zdraví? Jaké jsou účinky tepla na pleť?

Saunování, jak je již obecně známo, zlepšuje prokrvení pokožky. Vlivem tepla dochází ke zvyšování schopnosti rozšíření periferních cév, rozšiřují se také kožní póry a při následném zchlazení dochází opět k jejich smrštění.

Jaký má tento proces vliv na zdraví naší pokožky?

Díky rozšíření pórů se zlepšuje dýchání kůže, pleť se zbavuje nečistot, odumřelých buněk a škodlivých látek. Tento proces napomáhá k zevní očistě kůže a zpomaluje stárnutí.

Pokožku již tedy není třeba po saunování čistit?

Dokonce to není ani vhodné. Saunování přispívá k uvolnění odtoku mazu a pokožka získává ochranný potah, který chrání před vnikáním bakterií. Posiluje na pleti její kyselý plášť a učí ji hospodařit s hydratací. Bezprostředně po saunování se proto nedoporučuje pleť ošetřovat mýdlem ani pleťovou kosmetikou, což potvrzuje ve svých článcích i nestor českého saunování MUDr. Antonín Mikolášek. Výjimkou může být typ velmi suché pleti, kdy můžeme pokožku jemně protřít olejíčkem.

FOTO: Kosmetička Leona Ondrušková

Sauna a zdraví: Vizážistka Leona Ondrušková prozradila, že pleť bychom bezprostředně po saunování neměli ošetřovat mýdlem ani zatěžovat pleťovou kosmetikou. Foto: Archiv Leony Ondruškové

Existuje nějaká doporučená, a naopak zakázaná kosmetika do sauny?

Pokud chcete účinky sauny ještě více maximalizovat a využít teplem otevřené póry pokožky, mnohé sauny nabízí prospěšné přísady jako je mořská sůl a med. Med je totiž výborným detoxikačním a antibakteriálním produktem vhodným k čištěním pórů. Výrazně pomáhá při hojení a vyhlazení pokožky. Sůl můžete využít jako peeling.

Čemu se naopak při saunování vyhnout jsou kosmetické přípravky s alfa-hydroxylovými kyselinami (označovány také ovocné/AHA kyseliny) a retinolem, ty by při působení horka mohly pleť podráždit.

Za relaxaci v sauně vám poděkuje nejen vaše pleť. Zjistěte, jak saunování pomáhá s detoxikací organismu

 

Jak působí sauna na naše vlasy?

Sauna zlepšuje i zdraví pokožky hlavy. Upravuje její nadměrnou suchost, produkci mazu nebo tvorbu lupů. Tím pomáhá i vlasům. Samotný vlas je ale lepší před horkem a vlhkem ochránit. Proto můžete použít masku či kokosový olej a nechat ji působit po celou dobu saunování nebo takto vlasy ošetřit po návštěvě sauny.

Je saunování vhodné i pro lidi s problematickou pletí?

Saunování má pozitivní vliv na problematickou pleť se šupinkami, jelikož dochází k jejímu zvláčnění. Pleť je díky němu jemnější a elastická. Střídání teplot také obnovuje lymfatické cesty. U typu citlivé-namáhané pleti s genetickou zátěží ke vzniku červených žilek může při střídání teplot dojít ovšem k překrvení, popraskání a následně mikrosraženinám. Při tomto typu pleti je možné místo finské sauny zvolit saunu s nižší teplotou, případně infra saunu. U mladé pleti, která je pružná, vzniká tento problém jen zřídka.

V jakém ročním období je nejlepší se saunovat?

Ideální je samozřejmě saunovat se pravidelně. Při pravidelném saunování se pleť stává odolnější vůči zimě a horku, jelikož je již zvyklá na extrémní podmínky a přestane na tyto změny reagovat přecitlivěle. Velmi žádoucí je saunování v zimním období, kdy se pleť méně prokrvuje a vypadá “zašedle“. Rychlejším procesem produkování mazu a odstraňováním nečistot z pórů se tak stává zářivější a zdravější.

Sauna a zdraví jdou spolu ruku v ruce. Přečtěte si, jak saunování zlepšuje imunitu a pomáhá bojovat s nemocemi

 

Je vhodné navštěvovat saunu i v létě?

Odborníci doporučují chodit do sauny i v létě. Z hlediska dlouhodobého účinku saunování má největší význam právě vzestup hladin imunoglobinu A, který se vyskytuje na sliznici dýchacích cest a zabraňuje pronikání mikrobů. Jeho hladina klesá teprve 7. den po saunování, což je také důvod k pravidelnému saunování jednou za týden. Jen tak je podle nich možné udržet obranné schopnosti, které si tělo vytvořilo pravidelnou návštěvou sauny. Saunováním v létě se také tělo i pokožka lépe aklimatizuje na vysoké teploty, které bude následně snášet lépe.

 

 

 

Odebírejte náš newsletter