top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

5 důvodů, proč sauna staví silnou imunitu
Že sauna posiluje imunitu, to věděly již dávné národy, kteří ji používali k otužování a zocelování, ale také jako hlavní nástroj k tomu být jednoduše zdraví. Proč má však sauna takový vliv na naši obranyschopnost? A je její zdravotní efekt vůbec věděcky doložen? Pojďme se podívat, co všechno za poslední roky o saunování zjistil vědecký výzkum.


Profesor Edzard Ernst - dlouhodobě bojující proti vědou nepodložené alternativní medicíně - zjišťoval v roce 1990, zda by sauna nemohla být cestou, jak se v Německu vyhnout pravidelným virovým epidemiím, které tamní ekonomiku stály hromadu peněz.  Výsledky nepřekvapí. Pravidelně se saunující účastníci výzkumu se sice nevyhnuli nákaze úplně, ale viry u nich měly poloviční šanci. Zároveň byl průběh jejich nemoci v mnoha případech výrazně mírnější.


Saunování totiž zrychluje oběhovou soustavu člověka, buňky distribuují více kyslíku, imunitní systém startuje tvorbu bílých krvinek, které jsou v těle zodpovědné za boj s viry, infekcemi a eliminaci patogenů. Díky produkci hormonů při zahřívání i ochlazení se v těle objeví mix látek, který je natolik unikátní, že imunitu umí podpořit opravdu komplexně. Ukažme si jak.1 - Termoregulace a otužování


V první řadě sauna trénuje schopnost těla regulovat teplotu. Pobytem v sauně totiž výrazným způsobem posílíme funkci termosenzitivních neuronů a zefektivníme fungování nervových termoregulačních center v hypotalamu. Ty pak dovedou lépe řídit přechod mezi vysokou a nízkou teplotou.  Proč je to důležité? Pravděpodobněji neonemocníte, když vás “ofoukne”. Je menší riziko, že u vás propukne nachlazení, když v létě přejdete z rozpálené ulice do klimatizované místnosti. V jakémkoli počasí se prostě budete cítit mnohem víc fit, což tělu dává více energie pro boj s virózami. Na podzim se taková superschopnost opravdu hodí.


2 - Odbourání stresu a zdravý spánek


V druhé řadě saunování snižuje stres. A i to je pro zdraví a imunitu klíčové. Vysoké teploty, kterým je tělo při saunování vystaveno, způsobují zvýšenou produkci dynorphinu, opioidu, který na tělo působí jako dysforie (tedy přesný opak euforie), mozek proto reaguje produkcí beta-endorfinů. Jejich hladina se navíc drží v těle až 72 hodin od posledního saunování. I z toho důvodů má saunování blahodárný efekt i na tak závažná psychická onemocnění jako například deprese. 


Sauna pomáhá ke kvalitnímu spánku, který je důležitý pro odvádění metabolitů nervových buněk - tedy odpadních produktů mozku, které bez odstranění zhoršují jeho funkci. Kombinací klidného prostředí, svalového relaxu, zklidnění dýchání, ustoupení chronické bolesti, vyplavení endorfinů a produkce melatoninu navozuje sauna takzvanou “šťastnou únavu”. Skvěle se s ní usíná a má výrazně lepší efekt než umělé podání spánkových hormonů například medikací.


3 - Kardiovaskulární a respirační problémy


Ve třetí řadě sauna pěkně potrénuje srdce a blahodárně působí na dýchací soustavu. To pro změnu potvrdil ve výzkumech Fin Jari Laukkanen. Střídání teplot v sauně má podobný efekt jako například intenzivní pohybový trénink. To vše pěkně v sedě, v klidu, bez další zátěže a v plně okysličeném organismu s nastartovaným oběhovým systémem. Ideálnější podmínky pro procvičování srdečních funkcí si snad ani nelze představit.


Stejné je to s dýchací soustavou. Výsledky dlouhodobé praxe a celé řady studií ukazují, že saunování může sloužit jako prevence proti akutním stavům celé řady chronických respiračních chorob - kašle, bronchitidy nebo například stále častějšího astmatu. Dýchání horkého vzduchu otevírá dýchací cesty, zvyšuje vitální kapacitu plic a průtok vzduchu, zlepšuje dýchání a ulevuje od celé řady respiračních problémů i u závažných onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc.


4 - Regenerace a rekondice - od kloubů po mozek


Za čtvrté sauna pomáhá zastavit stárnutí. Omlazuje tkáně, svaly, šlachy i klouby u fyzických zranění. Spouští přirozený proces hojení, pomáhá při zanícených nebo natržených svalech, zanícených šlachách nebo při onemocnění karpálních tunelů, ale také při hojení zacelených ran. U kloubů protažitelnost kolagenních vláken, podporuje produkci synovie a snižuje kloubní ztuhlost - to oceníte v každém věku. Pleť se zbavuje nečistot, odumřelých buněk a škodlivých látek a zpomaluje stárnutí kůže.


“Mládne” i mozek. Při saunování vstupuje do takzvané neurogenetické fáze, která zajišťuje vznik nových neuronů a nových mozkových buněk. To pomáhá mimo jiné zlepšovat krátkodobou i dlouhodobou paměť. Saunování má šanci snižovat riziko Alzheimerovy choroby a demence, v případě dětí a mladistvých pak existují první terapie, testující vliv saunování na ADHD.


5 - Detoxikace a podpora hubnutí


Za páté - pravidelné saunování dokáže odstranit z těla celou řadu toxinů a cizorodých látek včetně tak komplexních, jako jsou polychrované bifenyly, pesticidy, dioxyny nebo například těžké kovy. Kromě toho pomáhá odvést z těla toxický odpad z běžně konzumovaných návykových látek - například zbytky alkoholu nebo látky získané kouřením. Toxiny se v jejím rámci dostávají z tkáně do krve a odtud do jater, která je neutralizují. Zbavení těla toxinů a balastních látek ve tkáních je důležitý první krok k zahájení hubnoucí kůry a tím, že saunování podporuje funkci srdeční i dýchací soustavy, pomáhá při následujících fyzických aktivitách.


Jak tedy začít?


Jednoduše. Skočte si do sauny a přemýšlejte, co to s vaším tělem dělá. Pak to zkuste za pár dní ještě jednou. A pak znova. Sami ucítíte, jaký a vás má pravidelné saunování efekt. Klidně si z návštěvy sauny udělejte rodinný rituál, protože za určitých podmínek je vhodná i pro děti nebo starší osoby. Nejen že vás to vzájemně stmelí, ale ještě budete všichni vědět, že děláte něco pro své zdraví.


Největším provozovatelem saunových světů v ČR je síť SAUNIA. Jako začátečník si zde přijdete na své. Vyberete si ze slabších i silnějších sun a zkušení sauneři vám poradí, jak začít.9 551 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 comentário


Membro desconhecido
03 de out. de 2021

Imunitní systém startuje tvorbu bílých krvinek... Zajímavé, ja jsem si do dnešního dne myslel, že startují letadla rakety, automobily ale on už startuje i imunitní systém a kde má startér? Tohle může opravdu jen hovado.

Curtir
bottom of page