top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Sauna a imunita: Bojujte s nemocemi příjemnou cestouSauna a imunita. Tohle spojení opravdu funguje. Zjistěte, jak vám pravidelné saunování zlepší imunitu už v několika týdnech!


Jak imunita funguje?


Imunitní systém je složitý nástroj, který každý den čelí veliké výzvě – chrání nás před všudypřítomnými bakteriemi a viry. Imunitní systém sestává ze složité sítě buněk, tkání a orgánů, které společně ochraňují tělo před bacily. Čím silnější váš imunitní systém je, tím snáze a rychleji se útočícím vlivům můžete bránit.


Mnoho lidí si však myslí, že posilovat imunitní systém je třeba hlavně na zimu. Není to však pravda. I v létě se vystavujeme celé řadě nástrah, které na náš imunitní systém útočí. Typickým příkladem jsou chřipky způsobené klimatizací. Je proto zapotřebí zajistit, abychom těmto útokům odolávali.


Funkci imunitního systému podpoříme správným stravováním, pravidelným cvičením a dostatečným spánkem. Ne každý však ví, že imunita se dá posilovat i saunou.


Sauna a imunita


Studie prokázaly, že pravidelné trávení času ve vyhřáté sauně zvyšuje produkci bílých krvinek. Právě ty jsou nejdůležitějším obráncem vašeho imunitního systému. Jedna 15minutová etapa v sauně dokáže zvýšit produkci bílých krvinek, konkrétně lymfocytů, bazofilů a neutrofilů. Právě koktejl těchto krvinek je to pravé pro boj s nejrůznějšími sezónním onemocněním.


Britská lékařská asociace ve své studii potvrdila, že pravidelné návštěvy sauny jednou týdně snižují riziko onemocnění o 30 %. Lidé, kteří chodí do sauny 23krát týdně, snižují rizika onemocnění o celých 65 %. A největší účinek má samozřejmě každodenní saunování. Jak je to ale možné?Přehřívání těla pomáhá léčit


Účinek sauny spočívá v přehřívání těla. To způsobuje, že se všechny kapiláry v těle roztáhnou a potřebné látky se tak krevním řečištěm dostávají do každého koutku těla. Cirkulaci podporuje také zrychlení krevního oběhu v důsledku rychlého střídání horka v sauně a chladu v bazénku. Kombinace horka a prudkého ochlazení navíc zvyšuje tělesný tep, což zlepšuje fyzičku. Zároveň s posilováním imunity se tělo díky sauně také snáze zbavuje nebezpečných toxinů prostřednictvím pocení, jehož účinek je až 5krát větší než běžné pocení.


Na celkovém zdravotním stavu se však nedílnou součástí podílí i psychická pohoda. Lidé, kteří jsou vystaveni chronickému stresu například z práce, mají imunitu velmi oslabenou a jsou proto k nemocem mnohem náchylnější. A to je problém, který sauna také řeší. Pravidelné saunování totiž v těle uvolňuje důležité hormony, které v těle vytváří pocit štěstí.


Je tedy zřejmé, že pravidelné saunování má na naše celkové zdraví doslova blahodárný efekt. Proto se doporučuje chodit do sauny nejen v zimě, ale i v létě. Zjistěte, kdy je nejlepší do sauny chodit!


Sauna a nemoc


Kromě toho, že si pravidelným saunováním budujete takřka neporazitelný imunitní systém, může vám sauna pomoci také v léčbě už prvotních náznaků onemocnění. Záleží samozřejmě na tom, v jaké fázi kterého onemocnění se nacházíte, avšak při prvotních náznacích těsně před propuknutím nemoci vám sauna může hodně pomoci.


V některých případech se sauna doporučuje dokonce i nemocným lidem. Například u nachlazení dokáže sauna celý proces léčby podstatně urychlit. Je to však velmi individuální a konkrétní případy kombinace sauny a léčby nemoci konzultujte se svým lékařem.


Věděli jste, že lidé se saunovali už před 10 000 lety? Podívejte se, jak vypadala historie saunování a zjistěte, jak se lidé prohřívali třeba ve středověku.519 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page