top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Srdce jako zvon: Udržujte ho v kondici díky sauněSrdce v naší kultuře symbolizuje lásku. Necháme-li romantiku stranou, uvidíme neúnavnou pumpu, která den za dnem, rok za rokem bez nároku na dovolenou rozvádí životodárnou krev po celém našem těle. Proto si srdce zaslouží extra péči, kterou mu můžete dopřát i pravidelným saunováním.


Během jednoho dne srdce přečerpá kolem 7 000 litrů krve a za celý náš život provede tento sval úctyhodných 2,5 miliardy úderů. Aby nám srdce dobře fungovalo do vysokého věku, vyplatí se udržovat ho v kondici a dopřát mu pravidelný trénink.


Finská sauna jako prevence nemocí srdce


Nepřítelem zdravého srdce je nedostatek pohybu, nevyvážená strava, kouření i nadbytek stresu. Naopak mu svědčí zdravý životní styl, jehož součástí je i saunování. Vliv sauny na zdraví srdce se stal i předmětem vědeckých výzkumů. A není žádným překvapením, že výsledky jsou více než povzbuzující.


Na Východofinské univerzitě zkoumali po dobu 20 let účinky sauny na srdce u 2 300 mužů středního věku. Konkrétně si vzali pod lupu kardiovaskulární choroby, které patří mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí v Evropě. Vědce zajímalo, zda může finská sauna přispět ke snížení úmrtnosti na srdeční choroby. Proto účastníky výzkumu rozdělili do tří skupin podle toho, kolikrát za týden navštěvovali saunu.Čím častěji, tím lépe


Ukázalo se, že čím častěji zkoumaní chodili do sauny, tím více u nich klesalo riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby. Vyjádřeno řečí čísel: z těch, kteří chodili do sauny čtyři až sedmkrát do týdne, jich zemřelo na kardiovaskulární nemoci 31 %. Ze skupiny, která saunovala jen jednou týdně, vystoupala úmrtnost ze stejných příčin na 49 %.


Výsledky dalších studií potěší i pacienty potýkající se s cukrovkou, vysokým cholesterolem či vysokým krevním tlakem, které jsou považovány za vstupenku k rozvoji srdečních chorob. Sauna jim může pomoct zlepšit zdravotní stav a zabránit, aby u nich nemoc pokročila do vážnějšího stádia.


Co se děje se srdcem v sauně


Pravidelný pobyt v sauně stimuluje srdce k činnosti tak, že ho nutí přizpůsobovat se střídání teplot a tím ho udržuje fit. Horký vzduch v sauně dokáže srdce přimět, aby vystoupalo z klidových 60 tepů za minutu na hodnotu kolem 100 tepů (nebo i více). Následné zchlazení ho zase vrátí do výchozího stavu.


Sauna funguje jako výborná prevence nemocí srdce a podle výzkumů se jí nemusí vyhýbat ani osoby s lehkým a stabilizovaným srdečním onemocněním. Pokud však trpíte nestabilní angínou pectoris či jste v nedávné době prodělali infarkt myokardu, pak si saunu raději odřekněte.


A dvě zlatá pravidla na závěr:


  1. Vždy poslouchejte své tělo. Pokud k vám vysílá jakékoli varovné signály, raději ze sauny odejděte.

  2. Pokud se léčíte s kardiovaskulární chorobou či máte vysoký tlak, nikdy nic nezkazíte, když svůj záměr vydat se do sauny zkonzultujete nejdřív s vaším lékařem.


Zdroje:


407 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page