top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Má saunování vliv na léčbu astmatu?Co je astma?


Nejprve se společně podívejme zblízka na astma jako takové. Astma je závažné onemocnění, které postihuje dýchací cesty, kdy dochází k jejich dlouhodobému zánětlivému postižení. V České republice tato nemoc postihuje až 1 000 000 lidí, přičemž nejvíce jí trpí malé děti. Základními příznaky astmatu jsou otoky sliznice, nadměrná tvorba hlenu, zhoršené dýchání, dušnost, bolest na hrudi a dráždivý kašel. Nejhorším stadiem astmatu je astmatický záchvat, který dokonce může člověka ohrozit na životě. Astma je nemoc, se kterou lze poměrně úspěšně bojovat, nikdy však nedojde k jejímu úplnému vyléčení.


Saunování a astma


V minulosti saunování nebylo astmatikům příliš doporučováno. Dnes se situace zcela obrátila a lékaři naopak saunu svým pacientům doporučují jako podpůrný prostředek při léčbě. Průlomovým okamžikem je v tomto ohledu vydání odborné studie Dr. Jozefa Kropa „Clinical Ecology“ v roce 1988, ve které Dr. Krop sledoval svou pacientku v průběhu léčby astmatu. Na astma jí nezabíralo nic. Ani odstranění potenciálních spouštěčů astmatických záchvatů ani žádné léky. Dokonce ani léky, které obsahovaly kortikoidy. Astmatické příznaky dívky se výrazně zlepšily až s příchodem saunové terapie.


Od té doby vliv sauny a parních místností na lidské tělo potvrdila celá řada studií. Jedním z výsledků těchto testů byl fakt, že saunování pomáhá při poruchách horních cest dýchacích a zmírňuje příznaky astmatu, bronchitidy a kašle. Pobyt v sauně dle výzkumu univerzity v Mnichově napomáhá při uvolnění hlenu a uklidňuje bolesti v krku. Saunování navíc otevírá dýchací cesty a zlepšuje dýchání. Jedním ze spouštěčů astmatického záchvatu je také stres. Stres a úzkost způsobují dušnost, která zhoršuje příznaky astmatu. Jakou roli v tomto ohledu hraje saunování? Saunování je jedním z nejlepších prostředků k relaxaci, odstranění stresu a celkově přispívá k lepšímu fungování mozku. I v tomto ohledu tedy může pomoct v boji s nemocí.Saunování jako léčba astmatu u dětí


Astma se nejčastěji objevuje u malých dětí. Saunování se jako podpora léčby astmatu doporučuje i u nich. Samozřejmě je nutné brát ohledy na jejich věk. S návštěvou veřejných saun se radí počkat do předškolního věku dítěte. Pokud ale máte saunu doma, tak tam můžete vzít už čtyřměsíčního kojence. Kojenci by v sauně neměli být déle než tři až pět minut, batole může setrvat až osm minut. Malým dětem stačí prohřátí jedno, starší děti mohou opakovat cyklus třikrát. Přečtěte si podrobnější informace o saunování s dětmi.


V čem je saunování pro děti s astmatem tak přínosné? Malé děti mají problém s vykašláním nebo vysmrkáním hlenu, jehož nadměrná produkce je s astmatem spojená. Pobyt v sauně urychluje a prohlubuje dýchání, rozpouští a odstraňuje hleny, čímž dětem výrazně ulevuje od příznaků. Děti jsou po saunování v klidu, zdravě unavené a případné astmatické příznaky lépe snášejí. Aby byla léčba dostatečně efektivní, je potřeba chodit do sauny s dětmi pravidelně, a to v sedmidenních cyklech.


Samozřejmě i v tomto případě platí všeho s mírou. V případě akutních astmatických problémů není pobyt v sauně úplně vhodný. Zde je lepší vyhledat pomoc v nemocnici. Obecně lze ale říct, že saunování je téměř univerzální lék na všechno. Podívejte se, jak saunování zlepšuje imunitu a pomáhá bojovat s nemocemi.


Zdroje:


Krop, J. Clinical Ecology and its role in diagnosis of chronic diseases caused by environmental pollution; Indoor air pollution as a major factor. Folia Medica Cracoviensia, Vol. XXXIV, No. 1-4, 105-119, 1993.


Benefits of Sauna Steam Rooms For Asthma. [online] [cit. 20.07.2017] Dostupné z: http://www.livestrong.com/article/183207-what-are-the-benefits-of-sauna-steam-rooms-for-asthma/


Sauna Health Store. [online] [cit. 20.07.2017] Dostupné z: http://www.saunahealthstore.com/healtharticles.htm

1 001 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page