top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Zdravější a silnější po třicítce? Pomůže sauna a růstový hormonRůstový hormon: Tajný návod proti stárnutí


O saunování a jeho pozitivních účincích na zdraví se ví už dlouho. Má významné účinky na detoxikaci organismu a předcházení vzniku smrtelných, především srdečních onemocnění. Saunováním také budujete imunitu, předcházíte nachlazení a pomáháte regenerovat svaly po náročném sportovním výkonu. O čem se ale tolik neví je, že vám pravidelné návštěvy sauny mohou pomoci také v uchovávání mládí, zdraví a krásy po dlouhá léta. Mladistvý vzhled totiž může podpořit také růstový hormon v těle. A k přirozenému procesu jeho tvorby přispívá právě sauna.


Růstový hormon, neboli hGH, stojí v čele dlouhé řady hormonů podílejících se na růstu, reprodukci a regeneraci buněk našeho těla. Laicky řečeno je to hormon, jehož následkem tělo snáze formuje a regeneruje svaly. Čím více růstového hormonu se v našem těle objevuje, tím zdravější a silnější jsme. Růstový hormon také přispívá k hubnutí a bojuje proti stárnutí a to platí pro ženy i pro muže.Doping, nebo saunování? Dejte přednost zdraví


Má to ale jeden problém. Růstový hormon hGH se v těle vyskytuje především v dětství – tehdy, když se lidský organismus vyvíjí a prochází nejzásadnějšími změnami. S přibývajícím věkem růstového hormonu ubývá a v těle běžných padesátníků už se prakticky neobjevuje. Přesto je pro naše celkové zdraví a kondici nesmírně důležitý. Významně se totiž podílí na regeneraci každé tkáně a přispívá k udržení celkové vitality organismu.


Mnoho sportovců především kulturisté – řeší právě otázku, jak hladinu růstového hormonu zvýšit. Nejčastěji si hormon hGH aplikují z nejrůznějších výživových doplňků. Avšak vrcholoví sportovci to mají zakázané. Růstový hormon v syntetické formě je považovaný za doping. Může se ale v těle objevovat také přirozeně.


Dvě ženy odpočívající ve finské sauně

Pravidelné saunování se významně podílí na tvorbě růstového hormonu, díky němuž si udržíte zdraví a sílu.


Saunování jako metoda přirozené tvorby hormonu hGH


Růstový hormon hGH však do svého těla nemusíte dovádět syntetickými doplňky. Ve skutečnosti můžete i po třicítce své tělo podpořit v tom, jak zvýšit hladinu růstového hormonu a vytvářet jej vlastními silami. A jednou z nejúčinnějších přírodních metod jsou návštěvy sauny.


Sauna, podobně jako fyzické cvičení, napomáhá k přirozenému přibývání růstového hormonu v lidském těle. Vyžaduje to však pravidelnost. Odborníci se shodují, že ke spolehlivému zajištění tvoření hormonu hGH je zapotřebí každodenní saunování. V takovém případě můžete výsledky očekávat již po třech dnech. Nejlepších výsledků však dosáhnete při pravidelném saunování každý druhý den při zachovávání třicetiminutových saunových etap.


Finové, národ, odkud saunování pochází, přišli na tyto pozitivní účinky svého „národního sportu“ už v sedmdesátých letech. Provedli tehdy výzkum s 55 zdravými lidmi u kterých sledovali, jak jejich těla na saunování reagují. Ve všech případech zjistili, že těsně po saunování vzroste hladina hormonu hGH o celých 140 % původní hodnoty.


Jak lze nejlépe zvýšit růstový hormon v těle?


Růstový hormon se tedy klíčovým způsobem podílí na naší vitalitě. Jak ale saunováním dosáhnout nejlepších výsledků?


Odborníci se shodují, že dvě dvacetiminutové saunové etapy při teplotě kolem 80°C, oddělené 30 minutami odpočinku, hladinu hormonu hGH zdvojnásobí. Naproti tomu dvě patnáctiminutové etapy sauny při 100°C oddělené odpočinkem přítomnost hormonu hGH dokonce zpětinásobí. Na celém procesu je nejlepší to, že s pravidelností se každé z těchto čísel úměrně zvyšuje.


A dohnáno do extrému, v takovém případě můžete růstový hormon v těle až zšestnáctinásobit. Toho dosáhnete po týdnu dvou hodinových etap za den při 80° teplotě.

Zlákali jsme vás a chcete si saunové terapie vyzkoušet na vlastní kůži? Přečtěte si 10 tipů pro začátečníky, jak začít se saunou. Anebo se podívejte na reportáž z první návštěvy Saunového světa o tom, jaké to bylo vyrazit poprvé do sauny.


Zdroje:


Heat Exposure Elevates Plasma Immunoreactive Growth Hormone-Releasing Hormone Levels in Man [online] [cit. 10.04.2017] Dostupné z:


Endocrine effects of repeated sauna bathing [online] [cit. 10.04.2017] Dostupné z: https://www.researchgate.net/publication/19372559_Endocrine_effects_of_repeated_sauna_bathing


Change in hormones reflecting sympathetic activity in the Finnish sauna [online] [cit. 10.04.2017] Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/999213346 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page