top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Vypoťte škodliviny z těla – pocení v sauně je zdravé!Jak probíhá pocení v sauně


Na silné teplo v sauně reaguje tělo tak, že roztáhne cévy v kůži, pokožka zčervená a začne vylučovat pot. Touto reakcí se organismus snaží dosáhnout normální teploty orgánů 37 °C. Tato námaha je ale při pocení v sauně jen částečně úspěšná. Přestože se z rychle zvlhčeného povrchu těla odpaří každou minutu v sauně 10 g vody, takovéto ochlazení na dosažení normální teploty nestačí.


Teplota kůže je přirozeně mnohem nižší než teplota těla, kterou si změříte teploměrem. Za běžných teplotních podmínek se pohybuje v rozmezí 30,8–34,5 °C. Nejnižší teplotu má kůže na lýtkách, nejvyšších hodnot pak dosahuje na hrudníku, zádech a čele. Při pocení v sauně může teplota kůže stoupnout i o víc než 10 °C. Nitro těla pak dosahuje teploty 38 až 38,5 °C.


Důsledky pocení v sauně při tak vysokých teplotách popisuje saunolog MUDr. Antonín Mikolášek takto: „Krátkodobý pobyt v pravé saunové lázni způsobí vnitřní očistu a vylučování zanedbatelného množství těžkých kovů a toxinů v potu při prohřívací fázi saunování. Potem odcházejí některé zplodiny metabolizmu (sůl, kyselina mléčná a močová, močovina a také vápník, hořčík a kalcium), a to když se jich v krevní plazmě nahromadilo více, než je obvyklé.“Zvýšené vylučování zplodin z těla do potu souvisí také s bohatým cévním zásobením potních žlázek. Vzhledem k velikosti kůže dokáže vylučování urátů částečně nahradit funkci ledvin. Zejména pak těch, které nefungují dostatečně.


Zvýšené pocení způsobuje především rychlý úbytek vody. Tekutiny nedoplňujte ale přímo v sauně. V průběhu celého saunování je vhodné pít například při odpočinku a také po skončení saunování.


Proč prospívá pocení v sauně vašemu zdraví


Mladá žena ležící na lavici znázorňující pocení v sauně

Pocení je zdravé. Vyplavuje se díky němu z těla mnoho škodlivých toxinů.


Pocení v sauně je prospěšné proto, že brání rychlému vzestupu vnitřní teploty v okolí orgánů nad rizikové hodnoty (38,9 °C). Během relaxačního typu saunování, tedy při trojité výměně horka a chladu, nedosahuje ztráta vody ani půl litru a je snadno nahraditelná vodou nebo jiným vhodným nápojem po skončení saunování. „Důležité je, že tělo vylučuje kuchyňskou sůl a zplodiny látkové výměny (kyselinu mléčnou a močovinu). K tomu ovšem dochází jen při jejich zvýšení v krvi, při tělesné námaze nebo po dietní chybě,“  říká letitý odborník na saunování Mikolášek.


Pot je složen (podle renomovaných tabulek společnosti Geiga) z 99 % z vody a 1 % pevných součástí. Polovinu z nich tvoří kuchyňská sůl, které máme ve stravě nadbytek. Ostatní podíl zbývá na některé minerály a zplodiny metabolizmu.

Prakticky jde o několik desetin gramu na 1 litr potu.


Masivní výdej potu (zapojením 10 milionů potních žlázek) je v saunové lázni vyvolán velikým horkem a reakcí termoregulačního centra v podobě nervové a hormonální odezvy. Dochází k ní, když stoupne teplota krve nad 37,1 °C.


V sauně, kde jsou vysoké teploty 90–100 °C, vzniká především tzv. termický pot a jeho složení se nemění. Díky odpařování vody ochlazuje povrch kůže, v čemž tkví hlavní význam pocení v horké části saunové lázně.


Hodně tepla vnikne i dovnitř do těla. Děje se tak prostřednictvím tepelného záření ze stěn a kamen, ze vzduchu na povrchu kůže a vdechovaného vzduchu sliznicemi dýchacích cest. Tehdy působí tepelné záření nejvíce. Zabrzdí se totiž přechod tepla z horkého vzduchu pomocí vzduchovodu. To je i příčina, proč se díky suchému vzduchu v sauně nevypaří všechen pot, ale že se z něj na kůži vytvoří kapky.


Saunování nikdy nekombinujte s alkoholem


„Pokud bychom se měli bavit o vyloučení alkoholu z těla potem formou zvýšení tělesné teploty, záleží na výši hladiny alkoholu v krvi. Celkové prokrvení při zahřátí v sauně a vyšší hladině alkoholu může způsobit nejen návrat opilosti, ale i závažné zdravotní riziko srdečního infarktu, které spojení alkoholu a horka přináší pro kardiovaskulární systém,“ varuje lékař. Proto se do sauny po pití alkoholu nesmí chodit.


Celkový vliv prohřátí v saunové lázni za delší dobu po předchozí opilosti může přivodit obvyklý stav uvolnění a ústup bolestí hlavy a dalších potíží vyvolaných alkoholem. Ale to není zásluhou pocení a vylučování alkoholu potem, ale uvolnění nervové soustavy a vyplavení endorfinu – hormonu štěstí v rámci reakce na horko. Proto se říká, že saunování zlepšuje náladu.


Věděli jste, že… ? Aneb zajímavá čísla o našem potu


  1. V kůži člověka je dohromady 2 až 3 milióny potních žlázek, které dohromady váží asi 40 gramů. Na každém centimetru čtverečním je asi 100 potních a 15 mazových žlázek, kterými se tělo v sauně očišťuje.

  2. Nejvíce potních žlázek je na dlani ruky a chodidlech, asi 2000 na cm2. Na hlavě pak máme 200 až 300 na cm2, na břiše, zádech, rukou a nohou asi 80–200 na cm2.

  3. 10 gramů žlázek na těle vyprodukuje 2,5 kg vody denně.

  4. Každý litr odpařeného potu vede ke ztrátě 2,42 mega joulu energie.
866 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page