top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Teplota v sauně: jaká je ta optimální?Finská sauna – Optimální teplota v sauně je okolo 90 °C


Jedná se o nejznámější a nejrozšířenější druh sauny na světě. Finské sauny se staví výhradně z kvalitního masivu bez chemické úpravy. Dovnitř sauny se umisťují kamna na dřevo nebo elektrická – ovládaná saunovými termostaty – která prostor vyhřejí. Ta správná teplota v sauně je v tomto případě 85–95 °C.


Do finské sauny patří i vědro s vodou a naběračka. Jakmile citelně klesne vlhkost v sauně, nabere saunér nebo jeden ze saunujících vodu naběračkou a polije rozžhavené lávové kameny na kamnech. Prudký narůst vlhkosti v sauně, která se ustálí na 10–20 %, vytvoří iluzi stejně prudkého horka.


V teple finské sauny doporučujeme zůstat po dobu pěti až patnácti minut. Silné prohřátí posiluje funkce krevního oběhu a termoregulaci těla. Odstraňuje například syndrom studených nohou, posiluje imunitní systém a funguje jako prevence alergií.


Zaujala vás finská sauna? Přečtěte si také rozhovor s profesionálním saunérem Janem Kovárníkem, který radí, jak se správně saunovat.Herbal sauna – Příjemná teplota 50 °C dovoluje zůstat déle


Herbal sauny jsou ideální variantou pro lidi, kterým horko ostatních saun nedělá dobře. Optimální teplota v bylinné sauně se pohybuje jen okolo 40–50 °C a vlhkost 10-20 %. Co má v Herbal sauně největší léčivé účinky? Napoví už název. Do vzduchu se společně s párou dostávají různé esenciální oleje a byliny, které účinně revitalizují tělo i mysl.


Padesátistupňová teplota navíc rozšíří póry na kůži, a kosmetika tak snáz proniká do těla. Díky nižší teplotě nevysušuje Herbal sauna sliznice dýchacích cest ani vlasy. Dýchejte nosem, zůstaňte v sauně 10–30 min a nechte se léčit účinnými přírodními esencemi všude kolem.


Parní lázeň – Vlhkost v sauně se přibližuje k 100 %!


Jedná se o unikátní saunový koncept. Parní generátor vytvoří v sauně 100% vlhkost a zvýší teplotu na 45 °C. Přidává se aroma, nejčastěji eukalyptus nebo borovice, které ještě zvýší ozdravný účinek v dýchacích cestách. Horký vzduch je zvlhčí a rozpustí hlen usazený v plicích. Po jemných řasinkách je v plicích a průduškách snadněji přesouván a odstraněn. Vedle dýchání bojuje parní lázeň proti revmatu, artritidě, zbavuje stresu a migrény.


Sauna s parním rázem – Léčivá síla 90°C vzduchu


Pokud chcete zažít nejsilnější saunu vůbec, vyzkoušejte parní ráz. Speciální zařízení pravidelně polije rozžhavené kameny vodou. Rychlé zintenzivnění vlhkosti vyvolává iluzi prudkého horka stejně jako při polévání kamenů v klasické finské sauně. Zařízení však vzniklou páru ještě rozfouká po ohřívárně, čímž se efekt několikanásobně zintenzivní. Teplota páry v sauně dosahuje až 90 °C. Dynamicky se měnící podmínky významně podpoří termoregulaci organismu a perfektně prohřejí celé tělo.


Solná sauna – Vzduch s minerály léčí dýchací cesty a pokožku


Ideální volba pro lidi, kterým se v klasické sauně špatně dýchá. Stěny jsou postaveny ze solných cihel, prostor bývá jemně nasvětlený, vše je navrženo tak, aby působilo klidným dojem.


Minerály v solné sauně léčí dýchací cesty a pokožku Zdroj: Fotolia.com

Solná sauna podporuje dýchací cesty a má zvláčňující účinky na pokožku.


Ideální teplota v solné sauně je 40–55 °C při vlhkosti 15–30 %. Podmínky vám dovolí zůstat v sauně déle a užít si inhalaci minerály nasyceného vzduchu. Sůl působí velmi jemně a je vhodná pro saunové začátečníky. Pokud hledáte podporu pro dýchací cesty a účinky, které zvláčňují pokožku, pak je pro vás solná sauna jako dělaná.


Tropická sauna – Podmínky jako v pravém tropickém klimatu


Správná teplota v sauně se pohybuje mezi 65–75 °C. Ideální volba pro ty z vás, kteří špatně snáší příliš vysoké teploty. Nízká horkost v sauně je kompenzovaná 50–60 °C vlhkostí. Zažijete podmínky tropického lesa, jehož dojem sauna vyvolává. Pro zintenzivnění smyslového prožitku se do vzduchu přidávají silice vavřínu, který vůní připomíná citrusy. Navozením tropického vlhkého klimatu pomáhá tropická sauna při léčbě astmatu, dýchacích cest, syndromu studených nohou, svalových obtíží a revmatu. Vhodná je zejména pro astmatiky. Navíc nevysušuje vlasy ani pokožku.


Zážitek ze sauny je lepší, než lze popsat textem


Sauny léčí vysokou teplotou, ale pamatujte, že primárně je saunování aktem relaxace. Víte, že vám 90°C horko finské sauny nedělá dobře, a přesto se chcete zbavit syndromu studených nohou? Alternativou je pro tropická sauna.

Nyní už víte o ideálních teplotách v sauně a jejich ozdravných účincích. Máte favority? Nejlepší je vyzkoušet sauny na vlastní kůži a na základě toho si vybrat ty, které vám budou vyhovovat nejvíce. Maximálního ozdravného účinku dosáhnete pravidelnou návštěvou.


Je saunování vašim koníčkem? Podívejte se na 5 + 1 knihu o saunování, které musíte přečíst!
4 868 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page