top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Historie saunování v Česku


Není zcela zřejmé, kdo, kdy a kde přišel s nápadem na koncept sauny, prostoru vyhřátém na vysokou teplotu s vlhkým vzduchem, jako první. Zemí, která tento způsob relaxace a ozdravení nejvíce zpopularizovala, je nepochybně Finsko, kde má slovo „sauna“ dokonce svůj původ. Na jeho území se jich nachází tolik, že po přepočítání vychází jedna sauna přibližně na tři osoby. Jak to ale bylo u nás?


První zmínky


Prvním, kdo se zmiňoval o saunách na našem území, byl židovský kupec Ibrahim Íbn Jakub, který projížděl střední Evropou v letech 965 a 966. Ve svých spisech popisuje, že se tehdy Slované snažili léčit kožní onemocnění pomocí navštěvování dřevěných budek vycpaných mechem, z kterých se linul kouř a vyznačovaly se vysokou teplotou a vlhkým vzduchem. Také mnich Kristián, o jehož existenci se však spekuluje, informuje o tom, že vůdce vrahů sv. Václava byl dopaden právě při odpočinku v parní lázni.


Tím, kdo u nás v roce 1936 poprvé postavil saunu téměř tak, jak ji teď známe, je František Vojta. Její zhotovení se vyjímalo v Borovci u Štěpánova. Od té doby se začal trend saunování pomalu rozšiřovat dál do tehdejšího Československa. Například první veřejná sauna se otevřela v roce 1946 v Brně-Pisárkách. Později shořela a na jejím místě teď stojí tzv. Stará sauna.


A kam zajít teď?


V současné době je sauna v Česku velmi dostupným prostředkem pro relax i zlepšení zdraví. V malých i velkých městech jsou běžně dostupné a rostoucí počet fajnšmekrů si je dokonce staví i na svých zahradách. Navíc existuje mnoho druhů, z kterých si můžeme pohodlně vybírat.


Pro ty znalce i pro ty, kteří jsou sanováním ještě nepolíbení a rádi by si tento zážitek vyzkoušeli, je ideální zajít do největší síťě saunových světů Saunia. Saunia v Čechách provozuje dohromady 15 poboček a v každé z nich je možné si vyzkoušet více typů procedur, takže na své si přijde každý.

557 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page