top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Dusí vás astma? Dýchejte lehčeji díky sauněDříve podle lékařů nešly sauna a astma dohromady. Dnes je všechno jinak. Saunová terapie pomáhá účinně zmírňovat příznaky této neléčitelné nemoci, kterou trpí až jeden milion Čechů.


Astma se projevuje dočasným omezením průtoku vzduchu průduškami a křečemi svalstva průdušek. Postiženého trápí zejména kašel, dušnost, pískoty a tlak na hrudi. Toto chronické zánětlivé onemocnění nelze úplně vyléčit, ale díky vhodné terapii a režimovým opatřením ho můžete dostat pod kontrolu a užívat si života.


Jedním z účinných a dostupných prostředků při zmírňování příznaků astmatu je sauna. V minulosti se ji lékaři zdráhali astmatikům doporučovat kvůli vysokým teplotám a nízké vlhkosti vzduchu. Stále více studií a zejména pozitivních zkušeností malých (děti ohrožuje astma nejvíce) i velkých astmatiků dokazuje, že sauna má v boji s touto náročnou chorobou nezastupitelnou roli.Svá pozorování z pravidelného celoročního saunování astmatických dětí shrnul průkopník saunování v Česku a lékař, Antonín Mikolášek:


  • dětem ustoupily astmatické potíže,

  • mohly omezit léky na astma,

  • přestaly se jim opakovat záněty horních cest dýchacích,

  • posílila se jejich celková imunita i specifická odolnost dýchacích cest vůči bakteriálním i virovým infekcím,

  • a děti se zájmem o sport se mu mohly bez omezení věnovat.


Jak vám sauna může s astmatem pomoci? Kromě svého obecně blahodárného vlivu na zdraví a odolnost dýchacích cest se vám při pobytu v sauně zlepší dýchání a dýchací cesty se otvírají. Saunování také podporuje uvolňování hlenu a tiší bolesti v krku. V neposlední řadě vám sauna pomůže efektivně odbourat stres, který přispívá k rozvoji astmatického záchvatu.


Vedle klasické finské sauny můžete vsadit i na parní lázeň. Její příjemná teplota kolem 45 °C a až stoprocentní vlhkost vzduchu vytvářejí ideální zázemí pro všechny, kdo potřebují ulevit od dýchacích obtíží všeho druhu, včetně těch astmatických.


Ať už u vás zvítězí pára či finská sauna, nezapomeňte na základní pravidlo, kterým je pravidelnost. Abyste dosáhli zlepšení svého zdravotního stavu, saunujte ideálně jednou týdně a v každém ročním období. Samozřejmě při tom berte ohled na svůj aktuální zdravotní stav a při akutních obtížích vyhledejte lékaře, se kterým můžete konzultovat svůj návrat do sauny.
616 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page