• Adéla ze SAUNIA

Kdy začít se saunováním po nemoci či úrazu

Aktualizováno: 29. dub 2020Sauna funguje jako výborná prevence všemožných nemocí. Co když vás ale přece jen zdolala viróza nebo jste měli úraz? Kdy je bezpečné vrátit se zpátky do života a ještě lépe, do sauny?


Jakákoli nemoc tělo oslabuje. Platí přitom jednoduchá přímá úměra – čím vážnější nemoc, tím větší oslabení. Návštěva sauny představuje pro zdravý organismus zdravou zátěž, ale pro tělo bojující s nemocí nemusí být to pravé ořechové.


Nejdřív postel, potom sauna


Vysoké teploty v sauně mohou zvýšit teplotu těla až o dva stupně. V kombinaci s následným prudkým ochlazením to narušuje přirozené ozdravné procesy. Navíc hrozí dehydratace, která vám také příliš neprospěje.


Není tedy úplně ideální nápad jít se do sauny takzvaně vypotit z nemoci. Někdy to sice může zafungovat, protože každý organismus je jedinečný. Většinou ale, pokud se o vás pokouší nemoc, spíš hrozí, že ji sauna rozjede, než potlačí. Navíc přinášíte do prostoru, kde se pohybují i další lidé, své bacily. A tím rozhodně spolusaunující nepotěšíte.


Platí tedy jednoduché pravidlo: V akutní fázi nemoci se sauně raději vyhněte, při rekonvalescenci vám však může dobře posloužit.


Pozor na antibiotika


Vyležte nemoc v klidu doma a nabrat sílu do sauny se vydejte ve chvíli, kdy zmizí její projevy a vy se cítíte opět fit. U lehkých viróz nemusíte čekat dlouho. Delší čas na zotavenou však budete potřebovat, pokud jste prodělali bakteriální infekci léčenou antibiotiky.


Antibiotika představují pro tělo zátěž, protože ničí nejen nepřátelské, ale i potřebné bakterie. Tělo tak zůstává po léčbě déle oslabené a hrozí, že se nemoc vrátí. Proto si dopřejte dostatek času na nabrání sil a obnovení přátelských bakterií. Šetřící režim se doporučuje dodržovat aspoň jeden týden, případně tolik dní, kolik jste užívali antibiotika. Nic nezkazíte ani tím, když svůj záměr navštívit saunu proberete s ošetřujícím lékařem.


Není zranění jako zranění


Sauna vás pomůže dostat do formy nejen po nemoci, ale i když jste prodělali úraz. Hojivé účinky sauny vycházejí z její schopnosti zvýšit průtok krve. Do orgánů putuje více kyslíku i živin a stabilizované rány po úrazech a operacích se díky tomu zotavují rychleji.


Určitě se však do sauny nevydávejte s akutním zraněním, jako je řezná a tržná rána, zlomenina nebo pohmoždění. To vše patří nejprve do rukou odborníka. Průkopník českého saunování, Antonín Mikolášek, doporučuje saunu až po úspěšné stabilizaci zranění, tedy v pozdní fázi hojení a v rekonvalescenci, a jedině se souhlasem vašeho lékaře.


#saunováníazdraví #saunováníponemoci #saunovánípoúrazu

412 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše