top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Sauna před jídlem, nebo po jídle: Kdy jít do sauny?Sauna po jídle aneb Co sníst před saunováním?


Jíst, či nejíst? To je, oč tu právě běží. Plánujete odpoledne nebo večer návštěvu sauny? V tom případě se držte zlaté střední cesty. Není vhodné jíst těžká jídla ani velké porce. Na druhou stranu tělu neprospěje ani to, pokud přijdete hladoví.

Velké jídlo několik minut před plánovaným saunováním vám může výrazně snížit krevní tlak. V kombinaci s vyšší tělesnou teplotou pak hrozí nevolnost nebo závrať. Po větším jídle proto počkejte alespoň hodinu. To by měla být dostatečně dlouhá doba k tomu, aby si váš žaludek poradil s každým lehčím pokrmem.Po saunování si dejte něco lehčího


Ať už do sauny chodíte relaxovat, nebo chcete shodit pár kilo a vytvarovat postavu, je opět ideální být v jídle střídmější. Podobně jako po cvičení počkejte alespoň 30 minut – aby se tělo vyrovnalo se změnou teplot a bylo připravené na zpracování potravy. Na vašem talíři by mělo převládat ovoce a zelenina. Klidně v kombinaci s libovým masem. Chybu neuděláte ani s mléčnými výrobky jako je sýr, tvaroh nebo jogurt.


Kvůli soli, která se během saunování vyplavila ven z těla společně s potem, budete mít pravděpodobně chuť na něco slaného. Zkuste se zamyslet nad zdravým způsobem, jak sodík doplnit, a vyvarujte se snězení celého pytlíku chipsů. Druhá, ta pravděpodobnější možnost je, že vaše tělo bude cítit žízeň, a tak budete mít automaticky chuť na něco lehkého a šťavnatého, jako jsou různé druhy ovoce. Hlavně v létě lidem přijde k chuti například meloun.


Nejlepším kompromisem je jablko – je šťavnaté a obsahuje sodík (stejně jako mrkev, listová zelenina nebo banány). Takováto malá svačinka je vhodná také mezi saunovými cykly. Trápit svoje tělo hlady při delším pobytu v sauně tedy rozhodně nemusíte. Některé sauny nabízí občerstvení na baru, takže odpočinek po jednom ze saunových cyklů můžete klidně věnovat malé svačince.


Snažíte se zhubnout?

V tom případě hned po saunování pouze doplňte tekutiny. S větším jídlem počkejte 30–60 minut. Vaše porce by se měla skládat hlavně ze zeleniny a bílkovin. Skvělý je například zeleninový salát s drůbežím či rybím masem nebo vajíčkem.


Myslíte, že formování postavy v teple sauny je jen mýtus? Podívejte se, jak spolu souvisí sauna a hubnutí.


Sauna před jídlem? Na lačno se nikdy nesaunujte


Jít do sauny hned po ránu ještě před jídlem je stejně špatný nápad jako se před saunováním přejíst. I když v sauně jen sedíte, pravdou je, že i tak spálíte velké množství energie – za 30 minut je to až 600 kilokalorií. A za tu stejnou dobu se zapotíte zhruba jako u tříkilometrového běhu. Taková zátěž na lačno může vést k závratím nebo pocitům na omdlení.


Víte, jak je to v sauně s pitným režimem? Profesionální saunér Jan Kovárník vám poradí v článku Jak se správně saunovat.


Zdroje:


What to do after a sauna | Tylö life.cz [online]. Copyright © 2017 [cit. 28.1.2018]. Dostupné z: https://www.tylolife.co.uk/sauna-bathing/enjoying-your-sauna/what-to-do-after-a-sauna/


Nedostatek soli | UzdravímSe!cz [online]. 2017-11-08. [cit. 28.1.2018]. Dostupné z: https://www.uzdravimse.cz/nedostatek-soli-zdr-1170-10271.html1 522 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Yorumlar


bottom of page