top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Kdy chodit do sauny? Ráno, nebo večer? V zimě, či v létě?Kdy chodit do sauny? Kdykoliv!


Na otázku, kdy chodit do sauny, existuje jednoduchá odpověď – ideální je jakékoliv období. Jak řekl MUDr. Antonín Mikolášek, nestor českého saunování: „Saunování můžete zahájit v podstatě kdykoliv. Klimatické podmínky nehrají roli.“ Ideální období je tedy takové, které si sami vyberete.Všechna roční období přejí saunování


Saunování v zimě


Intuitivně nám k saunování sedí hlavně zima – v saunách je přece jen horko. Pravidelné navštěvování sauny v zimě, případně na podzim či jindy, kdy venku vládne chladné období, našemu tělu skutečně značně prospěje. Vedle příjemné relaxace, během které se váš organismus pořádně prohřeje, dojde díky pobytu v horkém vzduchu také k významnému posílení imunitního systému.


Kdo by si nepřál mít vyšší obranyschopnost v dobách chřipkových epidemií, kdy se to všude bacily jen hemží? Pravidelní návštěvníci sauny se v zimním období nemusejí bát jezdit hromadnými dopravními prostředky, kde věčně někdo smrká a kýchá. Rýma, kašel či nachlazení už je totiž jen tak neskolí.


Saunování v létě


Mladá žena v sauně sušící si čelo ručníkem jako znázornění tématu, kdy chodit do sauny
Do sauny můžete jít kdykoliv. Každé období má ale svá specifika.

Chodit do sauny je však zdravé i v teplém počasí. A to z mnoha důvodů. Saunování proto nezanedbávejte ani v létě. Jednak jde o to, že příznivé účinky sauny na zdraví, ať už se to týká posílení imunity, anebo léčby konkrétních problémů, jsou výraznější a trvalejší tehdy, pokud je saunování pravidelné. Máte-li například dýchací či pohybové potíže, saunu byste měli navštěvovat po celý rok, pokud možno ve stejném režimu. Odborníci doporučují chodit do sauny alespoň jednou týdně.


Saunování v létě navíc skýtá i další výhody. V teplém počasí má mnoho lidí potíže s nadměrným pocením, které pravidelné návštěvy sauny dokážou regulovat. Saunování totiž zlepšuje schopnost automatické termoregulace těla. Díky tomu bude vás organismus také lépe reagovat na přechody z tepla do zimy a naopak. Hlavní příčině letních nachlazení tak můžete poctivými návštěvami sauny snadno předcházet.


Kdy chodit do sauny v průběhu dne


Je lepší saunování ráno, anebo večer? Pro návštěvu sauny si můžete zvolit jakoukoliv denní dobu, která vám vyhovuje. Určitá omezení je však potřeba dodržovat. Do sauny byste neměli chodit zejména bezprostředně po těžkém jídle, požití alkoholu či po velké fyzické zátěži.


Saunování se oddávejte raději večer


Většina saunérů se nicméně shoduje, že výhodnější je saunování večer. Na návštěvu sauny byste si měli vyhradit dostatek času, kdy se nebudete ničím stresovat, ale naopak vypnete a budete se plně soustředit na odpočinek. Vzhledem k tomu, že optimální je zopakovat cyklus saunování-ochlazení-odpočinek alespoň třikrát, je vhodné si na saunovací rituál vyhradit alespoň dvě hodiny.


Po pobytu v sauně, kdy se vám zrelaxuje tělo i mysl, se navíc bezvadně usíná. Obzvláště to platí v případě, že navštívíte herbal saunu, kde se můžete nechat ukolébat intenzivními účinky aromaterapie.


1 649 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page