top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

10 tipů pro začátečníky, jak začít se saunou


Chcete vědět, jak začít se saunou? Přečtěte si desatero našich rad. Ať svému tělu prospějete a neuškodíte.


1.      Kdy a jak začít se saunou


Pokud jste zdraví, můžete do sauny vyrazit bez obav nezávisle na věku. Ovšem v případě vážnějších zdravotních problému je dobré návštěvu sauny či výběr jejího typu konzultovat nejprve s lékařem. „U nemocných je rozhodující stabilizovaný zdravotní stav a vyhovující funkce kardiovaskulárního systému,“  uvádí MUDr. Antonín Mikolášek, nestor českého saunování.


2.      Saunování jako prevence proti nemocem


Žena smrkající do kapesníku, která řeší, jak začít se saunou.
Saunování skvěle funguje jako prevence proti nemocem.

Pravidelné saunování je účinnou prevencí proti rýmě, kašli, nachlazení a chřipkovým onemocněním. Pokud vás tyto problémy trápí často, pak saunování určitě vyzkoušejte. Při pobytu v horkém vzduchu se v těle začne zrychlovat tvorba látek posilujících imunitu, přičemž váš organismus je proti nemocem odolnější ještě celých 7 dní po návštěvě sauny.


Kromě účinné prevence se navíc potvrdilo hned 7 zdravotních výhod saunování.


3.      Kdy se sauně vyhnout


Na druhou stranu, pokud již nemocní jste, lékaři vám doporučí přesně opačný postup – do sauny rozhodně ne. Nejenže saunováním chřipku nezaženete, ale bude vám po pobytu v horku ještě hůř. Dvojnásob to platí v případě, že máte horečku.4.      V jakém ročním období začít se saunou


Co se týče ročního období, platí to samé jako z hlediska věku – začít můžete v podstatě kdykoliv. Pokud už ovšem jednou do sauny chodit začnete, je vhodné pokračovat v průběhu celého roku. V opačném případě byste plně nevyužili výhod, které pravidelné saunování nabízí, zejména v podobě zvýšení imunitní odolnosti.


Do sauny tedy nepřestávejte chodit ani v létě, kdy svítí sluníčko, jelikož to příznivé účinky saunování ani zdaleka nenahradí. Ty mimo jiné spočívají také ve zlepšení termoregulace těla, takže díky pravidelným návštěvám sauny nebudete mít problém zvládat přechody z klimatizovaných místností do sluncem rozpálených ulic. Díky lepší termoregulaci se také budete mnohem méně potit.


5.      Jak často chodit do sauny


Jak už bylo naznačeno v předchozím bodě, abyste si váš imunitní systém posílili trvale, je nutné, aby bylo saunování pravidelné. A jak často saunu navštěvovat? Většina odborníků doporučuje chodit do sauny jednou až třikrát týdně. Častěji se procedura nedoporučuje. Jelikož se v sauně potíte, při častějším saunování by docházelo k nadměrnému vylučování minerálů z těla.


6.      Jak dlouho být v sauně

Dřevěné hodiny do sauny s vědrem a lžící na polévání kamenů.
Pokud jste zdraví, můžete začít chodit do sauny kdykoli.

Obecně platí, že prohřívání těla by mělo trvat 8 až 15 minut, ovšem v závislosti na tom, jak se budete v horku cítit. Prohřívání zopakujte během dvou hodin dvakrát až čtyřikrát. Mezi jednotlivými etapami si ovšem dopřejte pauzy, při kterých se půjdete ochladit.


7.      Ochlazování


Ochlazení po prohřívání by mělo probíhat postupně – nejdříve sprchování vlažnou vodou a pak teprve studenou, případně se jít ochladit do ledového bazénu. Ještě než půjdete znovu do sauny, zabalte se do suché osušky a zhruba 10 minut si odpočiňte. Až skončíte se saunováním, znovu se osprchujte.

TIP: Přečtěte si také náš článek 6 způsobů ochlazování v sauně a najděte pro sebe ten nejlepší.


8.      Jakou polohu v sauně zvolit


Při saunování je důležité, aby se prohřálo celé tělo. Pokud je to tedy možné, volte polohu vleže, případně vsedě s nataženýma či mírně pokrčenýma nohama. Začátečníci by si měli vybírat spíše dolní lavice, kde jsou teploty nižší.


9.      Příprava návštěvy sauny


Pokud řešíte, jak začít se saunou, tak byste se neměli soustředit jen na délku saunování. Důležité je také to, co je třeba udělat ještě před její návštěvou. Jelikož zde strávíte zhruba dvě hodiny, dejte si předtím nějaké lehké jídlo. Nejen při saunování, ale také před i po je nutné dodržovat pitný režim, přičemž nápoje by neměly být příliš vychlazené a obsahovat kofein či alkohol, které dehydratují. Ještě než půjdete do sauny, měli byste se osprchovat.


10. Nepřehánějte to


Obzvláště začátečníci by se měli držet pořekadla, že nic se nemá přehánět. Myslete na to, že saunování je relaxace, nikoli závod o to, kdo déle vydrží. Pokud se vám začne dělat špatně nebo se budete cítit jinak nepříjemně, raději saunu opusťte.5 552 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page