top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Infrasauna versus finská sauna: V čem je rozdíl?První písemné zmínky o saunování se objevily v 11. století jak jinak než ve Finsku. Lidé v té době využívaly k dosažení požadované teploty v sauně uhlí a vyhřívané kameny. Dnes jsou ohřívárny většinou vybaveny dřevěnými kamny, elektrickými ohřívači nebo uhlíkovými či keramickými topnými tělesy. Čím je ale vytápěna infrasauna a jaký je rozdíl mezi ní a klasickou finskou saunou?


Tradiční sauna funguje stále na stejném principu


Začněme popisem klasické finské sauny, která je v různých úpravách oblíbená v saunových světech nebo relaxačních centrech. Tradiční sauna pracuje typicky při vyšších teplotách 85100 °C, vlhkost se pohybuje v rozmezí mezi 1240 % podle toho, zda poléváme kameny vodou. Tyto druhy saun jsou vyhřívány pomocí vedení, konvencí a sálavým vytápěním.


Pozitiva: Možnost kontrolovat teplotu i vlhkost


Uživatelé tradiční sauny oceňují možnost kontrolovat teplotu a vlhkost, případně si zvolit v saunovém světě saunu s nejvhodnější kombinací. Saunu je možné vytopit na různé stupně, topné těleso v sauně se automaticky zapíná a vypíná, aby udržovalo požadovanou teplotu.


Vlhkost je v sauně regulována pravidelným poléváním kamen a největší intenzity dosahuje při saunových ceremoniálech. Horkou vlhkost oceňují především lidé s respiračními problémy.Negativa: Finská sauna je ekonomicky náročnější


Negativa klasické sauny spočívají především v její vyšší ekonomické náročnosti. Obvykle trvá 20–30 minut, než je sauna dostatečně vytopená a je možné začít se saunovat. Nevýhodou může být také vyšší náchylnost ke hnilobě vznikající při polévání kamen vodou a s ní spojená složitější údržba. Základem finské sauny je proto dobře provedené odvětrávání.


Posledním negativem klasické sauny je pak pro některé lidi její vyšší teplota, která nemusí být každému příjemná. V saunových světech jsou však naštěstí dostupné různé druhy těchto saun. Například herbal sauny jsou vytápěny na 40–50 °C a jejich návštěvníci si mohou užívat intenzivní aromaterapie. Stejně tak solné sauny, které obvykle nepřesahují teplotu 55 °C, mohou být vhodnou alternativou. Pokud tedy navštěvujete saunový svět, o většinu z těchto negativ se zajímat nemusíte.


Hlavní rozdíl? Infrasauna vyhřívá zevnitř


V infrasauně jsou využívány infračervené topné panely pro zajištění tepla bez využití páry. Topný efekt je způsobený především sálavým vytápěním. Místnost je typicky vyhřívána na 45–55 °C a panely indukují zahřívání působením záření na první 3–1,5 cm ve svalové tkáni, infrasauna tedy vyhřívá zevnitř.


Pozitiva infrasauny: Dostupnější pro domácí saunování


Pozitivní vlastností infrasauny, díky které se stala oblíbenou součástí mnoha domácností, je její poměrně levný provoz. Infrasauna je vytopená velice rychle a saunovat se můžete téměř hned po jejím zapnutí. Infrasauna nevyžaduje velkou údržbu, protože se jedná o saunu suchou a voda proto nemůže způsobit její opotřebení.


Začátečníci a uživatelé se zdravotními problémy, jako je vysoký tlak či srdeční onemocnění, oceňují nižší teplotu infrasauny. Tuto výhodu však v saunových světech nahrazují právě typy klasických saun s nižšími teplotami, které jsou i pro tyto uživatele vhodné.


Negativa: Je infrasauna zdravá, nebo škodlivá?


Odborníci již řadu let zkoumají možná negativa infrasauny spojená s blízkostí k infračerveným prvkům a elektronice, které vydávají záření. Někteří odpůrci infrasaun upozorňují na nepřímé důkazy o tom, že dlouhodobé vystavování vysokým magnetickým polím může podporovat korelační leukemii, rakovinu nebo různá rizika spojená se zdravím.


Této problematice se věnoval Dr. Joseph Mercola v rozhovoru s inženýrem Stevem Bendou, odborníkem na jaderné inženýrství.


„Asi před 15 lety, kdy jsem se začal věnovat saunování, byly panely používané k vytvoření infračerveného tepla vyráběny z keramiky. Později začali výrobci používat uhlík. Zatímco keramické panely jsou relativně bezpečné, uhlíkové panely pozdější generace skutečně vypouštějí velmi vysoké úrovně elektromagnetických frekvencí,“ uvedl v rozhovoru Steve Benda. Tyto frekvence jsou přitom nejsilnější přímo u zdroje, kterému jste v malé infrasauně velice blízko.Bezpečný limit elektromagnetického záření? Švédský standard uvádí 3 miligramy


Před tím, než si pořídíte infrasaunu, měli byste se proto zajímat především o množství EMF, které vyzařuje. Optimální množství je podle švédského standardu, vytvořeného odborníky kolem Steva Bendy, nižší než 3 miligramy na 30 cm. Novější, bezpečnější sauny by měly mít ještě bezpečnější standardy, tedy 2 miligramy. Zdali vaše sauna splňuje tyto limity, můžete snadno otestovat pomocí elektroměru nebo sofistikovanějšího přístroje měřícího EMF.


Infrasauny jsou celkově prospěšné a díky jejich nižší ekonomické náročnosti v domácnostech velmi oblíbené. Pokud tedy máte doma saunu, která splňuje bezpečnostní limity, není se čeho obávat. Infrasauny jsou díky nižší teplotě vhodné pro lidi s astmatem, vysokým krevním tlakem i srdečními onemocněními. Stejně tak poslouží i tradiční sauny s nižšími teplotami v saunových centrech. Vyberte si tedy tu pravou a hurá do saunování!


Finské sauny a infrasauny zná téměř každý. Slyšeli jste ale o dalších hřejivých možnostech? Poznejte základní druhy saun: Představujeme vám 9 nejznámějších!

Zdroje informací:
1 037 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page