Zavřít panel
SLEDUJTE SAUNOVÝ SVĚT SAUNIA NA FACEBOOKU

Esenciální olej neboli esence do sauny je koncentrovaný hydrofobní výtažek z rostliny. Silné aroma způsobuje právě koncentrát účinných látek, které rostlina během života nastřádala. Nejčastěji se esence z rostliny získává procesem destilace. Proč říkáme esence? Slovo je přejaté z angličtiny od slova podstatné (essential). Získání esenciálního oleje prakticky dostáváme do rukou podstatu léčivé rostliny. Extrakt zpravidla velmi silně voní, proto jej stačí aplikovat jen několik kapek.

1. Esenciální olej udržuje saunu čistou

Důvodů, proč využít esenciální oleje při saunování, je hned několik. Prvním je hygiena. Ve veřejných saunách se za den vystřídá mnoho lidí, kteří se potí. Tím vzniká prostředí pro bakterie a choroboplodné zárodky. Esenciální oleje sauny neustále čistí, sterilizují a provoní.

2. Esence do sauny léčí tělo i mysl

Sedíme v teple. Naše tělo se regeneruje a zbavuje toxinů. Relaxujeme. Vdechováním vonné esence do sauny přijímáme její účinky. Je zapojený celý čichový systém včetně orgánů a buněk, které s ním souvisí. Při kontaktu esence s čichem jde účinek rovnou do mozku, kde zklidňuje napětí, stres a podporuje hormonální rovnováhu. Vedle toho prochází molekuly vonného oleje do plic, kde hojí respirační systém. Vůně do sauny si tedy k lidskému zdraví našly hned několik cest.

3. Eukalyptus pečuje o dýchací dutiny

Tři esence do sauny s rozmarýnovou, bazalkovou a peprmintovou vůní

Jaká saunová vůně vás láká nejvíce?

Nejoblíbenější ze všech vonných esencí do sauny je eukalyptus. Silně podporuje respirační systém a používá se i k mírnění bolesti. Je tak ideální třeba pro léčbu nachlazení. Saunový ceremoniál s esencí eukalyptu pomáhá zklidnit nateklou sliznici a uvolňuje ucpaný nos. I když nemocní nejste, saunový ceremoniál s eukalyptem vám navodí pocit relaxace a klidné mysli.

4. Bříza funguje jako přírodní dezinfekce

Další saunové aroma je bříza. Má silnou a nezapomenutelnou vůni. V aromaterapii je známá jako efektivní prostředek k dezinfikování a uzdravení jak těla, tak mysli.

5. Borovice uleví od stresu

Esence do sauny z borovice se používá k navození pocitu klidu. Jakmile ucítíte vůni tohoto oleje, objeví se vám před očima les. Dýchání v sauně provoněné přírodou dokonale zrelaxuje každého, kdo si do sauny přišel ulevit od stresu a každodenního shonu.

6. Peprmint uvolní napětí

Saunoví mistři popisují peprmint jako esenci, která navozuje pocit dokonalého prostředí. Ideální vůně pro každého, kdo má chuť na chvilku utéct z reality, ulevit si od stresu, napětí a bolesti hlavy. Teplá a příjemná vůně vám navodí pocit, že vše nakonec dopadne dobře.

7. Citrusová vůně vás nabije energií

Citrusové saunové aroma je velmi probouzející a nabíjející. Skvěle pomáhá při bolesti svalů a energizuje tělo i ducha. Citrus je odbočka od klidných saunových ceremoniálů a někteří lidé ho vnímají jako rušivý. Najdou se však i takoví, kteří na něj nedají dopustit. Nezbývá, než si saunu s vonnou esencí citrusu vyzkoušet a udělat si svůj vlastní názor.

 

Odebírejte náš newsletter