top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

V Německu bez plavek, ve Francii raději odděleně. Poznejte saunovací zvyklosti našich sousedůO saunovacích pravidlech jsme už napsali mnoho. Co ale čekat, vydáte-li se do sauny na západ od naší republiky? Kde si přibalit do sauny plavky a kde je můžete s klidem odložit? S naším průvodcem evropskými saunami vás nic nezaskočí.


Naši nejbližší sousedé a milovníci pravidel a nudismu, Rakušané a Němci, v tom mají jasno. Plavky se hemží bakteriemi a do sauny prostě nepatří. Stejně tak ani hlasitý hovor, neboť sauna rovná se místo pro relaxaci. Naopak je velmi vítána důkladná hygiena. Sprchu si tedy dopřejte před vstupem do sauny i do bazénku.

V sauně se nezapomeňte uložit na ručník tak, aby na něm spočívalo celé tělo včetně nohou. Zahalit se můžete do ručníku či prostěradla. Sauny jsou převážně společné pro muže a ženy.


Saunování všemi smysly


Vodu na rozpálené kameny lije německý mistr saunér – tzv. Sauna Meister. Ten také rozhání velkým ručníkem vzduch po místnosti. Sezení v sauně trvá obvykle deset až patnáct minut. Během sezení byste již neměli vstupovat do sauny, aby neunikalo teplo. Dřívější odchod je možný, ale ostatní z toho moc velkou radost mít nebudou, takže to zbytečně neprodlužujte a rychle za sebou zavřete dveře. Ochlazení po sauně v bazénku nebo sprše je považováno za nezbytnost.


Nejen v německy mluvících zemích (ale i v Itálii, severských zemích, Švýcarsku, Nizozemí, Maďarsku či Polsku) můžete v sauně zažít takzvaný Aufguss. Co se pod tajemným německým pojmem, který se do češtiny překládá jako infuze, skrývá? Nic jiného, než saunový ceremoniál, který osloví všechny smysly. Pod palcem ho má Aufgussmeister. Těšit se můžete na polévání kamen vodou či na pokládání sněhových koulí, vonné esence, choreografie s ručníkem a hudbu. Prostě každý Aufguss vám přinese jedinečný zážitek.


Podobný přístup jako v Rakousku a Německu zažijete i v zemích Beneluxu (tedy v Belgii, Nizozemí a Lucembursku). Téměř všechny veřejné sauny jsou tu společné, ale často zde bývají vyhrazené některé dny pouze pro ženy. I tady je naprosto povinnou výbavou ručník na lavici a sprcha.Svobodné Švýcarsko, oddělená Francie


Ve Švýcarsku jsou pravidla saunování o poznání uvolněnější. Je zcela na vás, jestli se do sauny vydáte v plavkách či bez. Navíc tu sauny navštěvují často celé rodiny včetně dětí, takže můžete počítat s větší hlasitostí hovorů.


O poznání jiné je saunování ve Francii a Velké Británii. Nejčastěji tu narazíte na oddělené sauny, kde je nahota v pořádku. Pokud se vydáte do společné sauny, které jsou v těchto zemích v menšině, přibalte si raději plavky. Překvapit by vás nemělo ani to, že Britové a Francouzi zůstávají v ohřívárně kratší dobu, saunují raději v nižších teplotách a zkracují, nebo zcela přeskakují ochlazovací část.
627 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page