top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Letní měsíce prospívají imunitě: Posilujte ji chytře díky sauně

Léto podává pomocnou ruku naší vyčerpané imunitě. Prospívá jí dostatkem slunečních paprsků, náloží čerstvých vitaminů i prázdninovým relaxem s přáteli či rodinou. Když do letních radovánek zapojíte i saunování, položíte základ neprůstřelné imunitě.
V teplých dnech nás to zcela přirozeně táhne ven, takže trávíme více času pohybem na čerstvém vzduchu. Doplňujeme vitamín D ze slunce a pochutnáváme si na sezónní zelenině a ovoci. Děláme tím velkou službu naší imunitě, která nás chrání po celý rok před nemocemi.


Chcete-li v létě udělat pro svou obranyschopnost ještě něco navíc, přidejte ke svým letním aktivitám pravidelné návštěvy sauny. Cíleně a efektivně udržíte svou imunitu ve střehu proti letním virózám a včas ji připravíte na příchod chladných měsíců, kdy dostává nejvíc na frak.


Co může sauna udělat pro naši imunitu?


Pravidelná sauna funguje jako trenažer nemoci. Vlivem vysoké vnější teploty vzroste i tělesná teplota až na hodnotu 38 stupňů Celsia. Tělo se začne chovat tak, jako by do něj pronikla infekce. Imunitní a kardiovaskulární systém se rozjedou na plné obrátky a vzroste hladina bílých krvinek, které mají za úkol zlikvidovat nepřátelské viry a bakterie.


TIP: Zvýšená hladina bílých krvinek se vrací do normálu po šesti dnech. Chcete-li tedy udržovat vaše bílé hrdiny ve střehu, saunujte pravidelně po celý rok alespoň jednou týdně.Do varu se dostávají také naše dýchací cesty. Právě jejich stav často rozhoduje o tom, jestli se nemoc rozjede, nebo skončí rychleji, než začala. Co se děje s dýchacími cestami v sauně, popisuje detailně nestor českého saunování, lékař Antonín Mikolášek.


Při pobytu v sauně jsou sliznice dýchacích cest vystaveny intenzivnímu teplu a tím dochází k jejich přehřátí a prokrvení. Sliznice se zvlhčuje a řasinky epitelu sliznice se rychleji hýbou a odstraňují hlen s mikroby. Zároveň se zvyšuje produkce imunoglobinu A, obranné látky typické pro sliznici dýchacích cest.


Jak se vyhnout nachlazení? Podle vědců stačí 3 měsíce sauny


Do karet vám hrají i výsledky vědeckého výzkumu z roku 1990, který se odehrál v Německu a zkoumal vliv sauny na běžné nachlazení. Ukázalo se, že u 25 dobrovolníků, kteří se po dobu 6 měsíců pravidelně saunovali, se po třech měsících saunování snížil výskyt nachlazení o polovinu oproti kontrolní skupině 25 nesaunujících se dobrovolníků.


Budete-li se inspirovat německým výzkumem, nastává právě teď, s příchodem prvních letních dnů, ideální čas na nastartování pravidelné údržby imunity. Do podzimu totiž zbývají tři měsíce, což je ideální doba na to, aby vaše imunita šlapala na plné obrátky a podržela vás, až ji budete potřebovat.Zdroj:

Cardiovascular and Other Health Benefits of Sauna Bathing: A Review of the Evidence

142 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page