top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Jak se stát profesionálním saunérem? Víme, jak vypadá výběrové řízení!


Jan Kovárník, mistr saunér saunového světa v Nových Butovicích, si zrovna chystal pomůcky pro saunový ceremoniál. Nicméně se nám podařilo ho vyzpovídat dříve, než se musel jít věnovat svým klientům do sauny. Jak se stát profesionálním saunérem?


A tak jsem se stal saunérem…


Jan nám donesl osvěžující okurkovou limonádu a v relaxační zóně, zabaleni každý do své vlastní tógy, jsme zapředli hovor na téma jak se stát profesionálním saunérem.


Jak dlouho se věnujete saunování?


Saunérství se věnuji čtyři roky. Začínal jsem v Aquaparku v Čestlicích, ale to nemělo tu správnou saunovou duši. Navíc tam neexistovaly ceremoniály v pravém slova smyslu. Probíhalo tam nějaké mávání, ale vůbec tam nebyla show nebo meditace. Nyní již dva roky pracuji v saunovém světě Saunia, kde trávím pět dní v týdnu a mám i osm ceremoniálů denně.Co vás přivedlo k tomu, abyste se stal profesionálním saunérem?


Sauna je jako droga. Jak ji jednou zkusíte a začnete pravidelně dávkovat, jste v tom až po uši a chcete stále víc. Proto jsem si říkal proč nezkusit saunu trvale spojit se svým profesním životem. Navíc je to jedna z nejkrásnějších prací na světě! Neustále kolem sebe máte uvolněné, spokojené a skoro nahé lidi (smích).


Existují nějaké speciální kurzy pro saunéry?


Saunéři se často učí od svých zkušenějších kolegů, ale existují i kurzy. Za vzděláním však musíme jezdit hlavně do zahraničí, kde probíhají specializované kurzy saunových ceremoniálů.


Jak vypadá takový saunérský kurz?


V kurzu se vyučují pro saunéra velice důležité základy aromaterapie. Během ceremoniálů totiž používáme éterické oleje, u nichž je potřeba striktně dodržovat dávkování, abychom v sauně nevytvořili nepříjemné ovzduší. Následuje dvacetihodinový výcvik správného saunového mávání. Technik pro mávání existuje hned několik a všechny bychom je měli ovládat.


Jak moc je povolání saunéra fyzicky náročné?


Saunér musí být samozřejmě fyzicky zdatný. Rozhodně to ale neznamená, že by se muselo jednat o nějakého kulturistu. Měl jsem tu na zkoušku i kluky, co závodně sportují, ale nebyli schopni vydržet v sauně deset minut mávat ručníkem.


Takže na začátku musí zájemce projít zkouškou?


Každý zájemce musí projít zátěžovým testem ergonomie kvůli srdci. Kromě toho musí také dostatečně často chodit do sauny, aby byl na prostředí zvyklý. Pak je testujeme ještě tím, že jsme s nimi v několika cyklech po dvaceti minutách v sauně, kde se i hýbou. Každý jedinec by měl být schopný uznat, zda je ta práce opravdu pro něj. Ego musí jít v tu chvíli stranou.


Jaké saunové ceremoniály v Saunii nabízíte?


Celkem máme pět druhů saunových ceremoniálů.


  1. Klasický – ten je bez hudby a bez osvětlení a obvykle se odehrává ve finské sauně.

  2. Meditační – při něm hraje meditační hudba a celkově panuje naprostý klid.

  3. Relaxační – hraje už trochu živější, ale stále odpočinková hudba, průběh je stále velmi klidný.

  4. Show – tady už nabíráme opravdu na obrátkách. Hraje hudba, svítí se různě barevnými světly, saunér dělá vtípky a komunikuje s účastníky.

  5. Divadelní – hraje hudba, svítí barevná světla a saunér má krátké představení v převleku.


Liší se nějak příprava na různé typy ceremoniálů?


Co se týče přípravy, tak vždy záleží na saunérovi. Nejlepší je využít vlastních dovedností. Někdo hrál divadlo, někdo skvěle tančí, jiný rád vypráví vtipy a navazuje více kontakt s publikem. Zároveň je ale saunér i moderátorem. Je naprosto nezbytné, aby byl schopen udržet humor tak, aby nedošlo k urážkám, sprostým narážkám nebo debatám třeba o politice. Od toho tam nejsme. Do sauny se chodí relaxovat a zapomenout na stres.


Měl by saunér umět poskytnout první pomoc?


Samozřejmě je nezbytně nutné, aby znal saunér základy první pomoci. Již několikrát se nám stalo, že lidé nedokázali odhadnout svou fyzičku a v sauně zkolabovali. Naštěstí šlo obvykle buď jen o dehydrataci nebo o přehřátí. Vážných případů míváme pomálu.


Konají se nějaké saunérské soutěže?


Dokonce se konají i mistrovství. U nás je Mistrovství ČR v saunových ceremoniálech. To se letos bude konat v březnu v Aquaparku v Čestlicích. Pak ale existuje i Mistrovství světa, a to je opravdový zážitek. Loni jsem byl v Satamě jako divák, a bylo to neuvěřitelné. Představte si saunu pro dvě stě lidí. Ta kamna byla velká jako jídelní stůl na svatební hostině! (smích)


Podle čeho vybíráte saunéry k vám do Saunie?


Jak už jsem řekl, důležité jsou fyzické vlastnosti. Ale to není všechno. Ten člověk musí být do určité míry autoritou a zároveň šoumenem. Musí mít nadhled a zároveň držet veškeré situace plně pod kontrolou. A musí tu práci chtít milovat. Bez vášně se to dělat nedá.


Zaujala vás práce saunéra? přečtěte si také Hvězdný tým: Saunéři ze Saunie jsou mistry republiky v saunování a zjistěte, jak může vypadat saunérské vystoupení během ceremoniálu.2 159 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page