top of page
 • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Jak se správně saunovat radí profesionální saunér Jan KovárníkJak často můžeme navštěvovat saunu?


„Ještě nedávno jsem chodil do sauny až 14krát do měsíce a pokaždé dělal pět saunových ceremoniálů. Myslím si proto, že ideální doba pro pobyt v sauně je velmi individuální. Záleží na každém, kolik toho snese a co mu jeho tělo řekne,“ podotýká Jan Kovárník.


Pokud řešíte, jak se správně saunovat, vězte, že nejdůležitější je zejména pravidelnost. Nejúčinnější pro udržení dlouhodobého zdraví je chodit do sauny alespoň jednou týdně. Zásadní pro efekt procedury je také opakovat prohřívací a ochlazovací cyklus vždy 3krát až 4krát po sobě.Je nutné saunování přizpůsobit pitný režim?


Při saunování a nejen při něm je důležité dostatečně pít. Každý den bychom měli dodržovat pitný režim, tedy vypít aspoň 2 až 3 litry tekutin, a to i když se nesaunujeme. V saunování je dostatečné pití o to důležitější, protože ze sebe vypotíme až 4krát více potu než obvykle. „Pokud se lidé po sauně cítí vyčerpaní, měli by pít i o přestávkách během saunování, aby jejich tělo doplnilo tekutiny. Vyčerpanost je totiž známkou dehydratace organismu,“  říká Jan Kovárník ze Saunie.


Při doplňování tekutin je nejlepší řídit se tělem, tedy pocitem žízně. Pokud máte žízeň i během procedury, nebojte se napít i mezi jednotlivými vstupy do sauny.


Dvě usměvavé ženy v saunovém baru.

Vědět, jak se saunovat, je krok číslo jedna k tomu si saunu naplno užít.


V jakém období chodit do sauny?


Saunu je vhodné navštěvovat kdykoliv, dostupná je po celý rok. Od podzimu do jara pomáhá ohřívat tělo. Chodit do sauny ale můžete i v létě. V letních měsících má pobyt v sauně jednak preventivní účinek, což oceníte zejména při přechodech z klimatizovaných prostorů, ale pomůže vám i lépe zvládnout letní horka a pocení.


Existuje věk vhodný pro saunování?


Horní hranice je bez omezení. Jan Kovárník ale upozorňuje, že by se se saunou nemělo začínat ve vyšším věku, zhruba po šedesátce, pokud na to organismus není zvyklý.


Mohou do sauny i miminka? Ve Finsku berou kojence do sauny po 14 dnech od narození. Správné to je asi až po jednom roce života, kdy se ustálí termoregulační systém a miminka mají vyšší teplotu. V našich klimatických podmínkách také není tak extrémní zima a není to tedy tak potřebné jako v severských zemích.


Co byste si měli vzít s sebou do sauny


Na odpočívadlo si můžete vzít i knihu, křížovky nebo jinou zábavu. Lepší je ale vypnout a relaxovat. Není moc míst, kde si dnes můžete dopřát klidu.

„Občas se setkávám s tím, že si lidé berou do sauny práci a počítače,“  říká profesionální saunér. Určitě není vhodné si s sebou brát fotoaparát, počítač či mobil. Ve vlhkých místnostech by se mohla tato zařízení poškodit. Sauna je navíc místem odpočinku, kam by práce patřit neměla.


Mladá žena ležící v sauně na lavici znázorňující, jak se správně saunovat.

Jak se správně saunovat? Zaprvé neberte do sauny nic, co by narušilo váš pocit relaxace.


Pravidla, jak se správně saunovat, podle Jana Kovárníka


 1. Před vstupem do sauny se umyjte mýdlem.

 2. V sauně seďte nebo ležte. Když budete ležet, rovnoměrněji se prohřejete.

 3. Uvnitř sauny nemluvte, pouze relaxujte.

 4. Z lavic v sauně vstávejte vždy pomalu, aby se vám nezamotala hlava.

 5. Po odchodu ze sauny se osprchujte, abyste ze sebe smyli pot. Pak jděte do ochlazovacího bazénku – ale jen na takovou dobu, aby vaše tělo příliš neprochladlo.

 6. Po ochlazení se opět umyjte, protože ne každý návštěvník se po saunování před vstupem do ochlazovacího bazénku osprchuje.

 7. Usušte se, zabalte se do suchého (osušky či županu) a relaxujte – odpočívejte vleže nebo vsedě.

 8. Stejně dlouhou dobu, jakou trávíte v sauně, byste měli i odpočívat.

 9. Teplotu zvyšujte postupně. Nikdy nechoďte z vyšších teplot do nižších, nemá to smysl.

I v sauně bychom se měli umět chovat

Jan Kovárník upozorňuje, že někteří lidé tápou v saunérské kultuře a není jim jasné, kde je povoleno se odhalovat a kde nikoli. Ve společné sauně, pokud to ostatním nevadí, může být nahota přijatelná. Určitě ale nepatří do prostor baru. To, co je úplně nepřijatelné, je pak sexualita a sexuální obtěžování návštěvníků sauny.


Do sauny byste nikdy neměli chodit opilí. Vlivem horka se alkohol rychleji dostává do těla, které následně může zkolabovat nebo mu hrozí srdeční infarkt.


Tohle v sauně nedělejte, pokud si nejste jisti svým zdravím

 1. Nepijte alkohol, nekuřte, necvičte a zbytečně se nenamáhejte.

 2. Nezabývejte se osobní hygienou (například úpravou vlasů, vousů či nehtů). Škrabátka se ve veřejných saunách nepoužívají.

 3. Do prohřívárny si neberte nic na sebe ani s sebou (například hodinky nebo šperky).

Víte, jak se chovat po odchodu ze sauny?

Pokud řídíte automobil, je lepší zpáteční cestu naplánovat jen na krátké vzdálenosti. Vaše tělo bude unavené, mozek odkrvený a vaše koncentrace snížená.

Přímo po saunování také nechoďte sportovat. Tělo je příliš unavené a nastavené na klid, odpočinek nebo spánek.10 599 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

留言


bottom of page