top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Poznejte základní druhy saun: Představujeme 9 nejznámějšíchDruhy saun a jejich specifika


Ač vám všechny sauny mohou na první pohled připadat stejné, vězte, že nejsou. Pokud vyzkoušíte několik různých typů, pak si rozdílu určitě všimnete. Jaké tedy existují druhy saun? A v čem se liší jejich účinky na naše zdraví?


Finská sauna


Tradičním druhem je finská sauna. Setkáte se s ní patrně nejčastěji a poznáte ji většinou podle typických dřevěných obkladů a lavic. Finská sauna je prověřenou klasikou, která vám pomůže vyplavit z těla toxiny, prokrvit orgány i kůži, posílit imunitu a zbavit se stresu. Pomáhá navíc i s léčbou tzv. syndromu studených nohou. Teplota se v klasické finské sauně pohybuje v rozmezí od 85 do 95 stupňů Celsia. Vlhkost vzduchu je pak mezi 10 a 20 procenty.Sauna s parním nárázem


Specifickým typem finské sauny je sauna s parním nárázem. V ní dochází v pravidelných intervalech k polévání rozpálených kamenů vodou a následně k rozfoukání horka po místnosti. Zhruba každých 5 minut jste tak zasaženi novou vlnou tepla. Teplota se zde pohybuje mezi 80 a 90 stupni Celsia a vlhkost vzduchu mezi 10 a 30 procenty. Tento typ sauny je výborný pro intenzivní prohřátí těla a významně zlepšuje jeho termoregulaci.


Tropická sauna


Pokud by vám nevyhovovala poměrně vysoká teplota finských saun, můžete vsadit na tropickou saunu. V ní je teplota jen mezi 65 a 75 stupni. Aby byly zachovány ozdravné účinky tradiční finské sauny, je nižší teplota kompenzována vyšší vlhkostí, která dosahuje hodnot mezi 50 a 60 procenty. Ta zároveň navozuje tropické klima, takže je navštěvování tropické sauny skvělým podpůrným prostředkem při léčbě dýchacích potíží, jako je například astma. Sauna je vhodná i pro lidi trpící revmatem a různými svalovými onemocněními.


Tropická sauna s dřevěným obložením jako ukázka znázorňující základní druhy saun
Tropická sauna je velmi oblíbená. Není v ní totiž takové horko. Ozdravného účinku je docíleno zvýšenou vlhkostí.

Herbal sauna


Ještě menší horko je v herbal sauně. Díky nižší teplotě, konkrétně mezi 40 a 50 stupni Celsia, se tak můžete oddávat i aromaterapii a nechat působit saunovou kosmetiku, například saunový medový krém nebo peelingové soli pro regeneraci či pročištění pleti. Další výhodou herbal saun je, že nevysušují dýchací cesty a vlasy. Herbal sauna je vybavená elegantními jemně nahřívanými keramickými lavicemi a keramickým obložením a vlhkost vzduchu se zde stejně jako v klasické finské sauně pohybuje mezi 10 a 20 procenty.


Parní lázeň


Pokud trpíte dýchacími problémy, je pro vás tento typ sauny správnou volbou. Parní lázeň s teplotou 40 až 45 stupňů Celsia a vlhkostí vzduchu mezi 90 a 100 procenty, zkombinovaná například s eukalyptem, je vhodná zejména k léčbě astmatu či zánětu průdušek. Pomáhá totiž uvolnit dýchací cesty a zlepšuje odkašlávání. V kombinaci s peelingovou solí dokáže parní lázeň odstranit odumřelé buňky, omladit pleť, vyčistit póry a pomoci s léčbou akné. Tento druh saun lze využít také při léčbě revmatu a dalších potíží s pohybovým aparátem.


Solná sauna


Lehké prohřívání v teplotě mezi 40 a 55 stupni Celsia a vlhkosti vzduchu mezi 15 a 30 procenty nabízí solná sauna. Kromě velkého dřevěného roštu, na kterém můžete příjemně relaxovat, zde najdete působivou stěnu solných cihel. Solná sauna skvěle zvláčňuje pokožku a díky nízké teplotě je ideální pro začátečníky.


Biosauna


Mezi poměrně nové druhy saun patří i biosauny. Jejich specifikum spočívá v tom, že jsou vytápěny kamny s výparníkem, které uvnitř sauny dokáží udržovat stálou teplotu (kolem 60 stupňů Celsia), a stálou vlhkost vzduchu (tato hodnota se standardně pohybuje mezi 30 a 60 procenty). Biosauny také často využívají aromaterapii – spolu s párou v ní tak návštěvníci mohou inhalovat esenciální oleje.


Infrasauna


Tento zvláštní typ saun najdete často ve fitness centrech. Infrasaunu využívají například sportovci na to, aby se pořádně rozehřáli před náročným tréninkem. Jedná se o kabinu vykládanou dřevem a vybavenou zářiči produkujícími infračervené záření, které je schopné dostat se až několik centimetrů pod kůži. Infrasauna se snadno vyhřeje během čtvrt hodiny. Teplota je zde pak mezi 45 a 60 stupni Celsia.


Kouřová sauna


A na závěr trocha historie saunování – mezi nejstarší druhy saun patří kouřové sauny. Topí se v nich klasickými kamny, z nichž se kouří a lítají saze. Musí se tak větrat dveřmi. A kde lze takovou archaickou saunu navštívit? Saunoví nadšenci si mohou kouřovou saunu zajet vyzkoušet do Finska, kde se jich ve starých skanzenech ještě pár nachází.2 379 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page