top of page
  • Obrázek autoraSAUNIA MARKETING

Ochlazování v sauně: 6 způsobů, ze kterých si vyberete!Účinky správného saunování


Jakmile vstoupíte do sauny, fyziologické procesy ve vašem těle se proměňují. Krev se díky prohřátí tkání dostane až k povrchu těla, teplo otevírá póry a tělo začne vylučovat pot, díky němuž vás zbaví nahromaděných toxinů.


Abychom dosáhli správného efektu, je dobré dodržovat některá základní pravidla pro saunování. Pro zintenzivnění výsledku, je dobré v sauně kartáčovat pokožku, abychom pomohly toku lymfy a zásobení čerstvou krví povrchovým strukturám a kůži. Tento postup je obzvlášť vhodný při detoxikaci organismu, stimulujeme tím totiž póry.


Chystáte se poprvé do sauny? Přečtěte si také 10 tipů pro začátečníky, jak začít se saunouOchlazování v sauně vám vycvičí imunitu


Jak tvrdí MUDr. Antonín Mikolášek, nestor českého saunování, ochlazování v sauně je to nejdůležitější. Obzvlášť v zimních měsících, kdy nám hrozí nákaza různými kapénkovými infekcemi, potřebujeme posilovat imunitu. Stimulaci obranyschopnosti dlouhodobě studuje Americký národní institut zdraví a lékařství. Prudké změny teplot, tedy i ochlazení po saunování, podle těchto studií fungují jako „výcvikový tábor“ pro vaši imunitu.


Nemusíte se za každou cenu nutit do šokového zchlazení. Způsobů snížení tělesné teploty po saunování existuje mnoho a vybere si každý.


Jak se ochladit v sauně? Máte více způsobů


1. Ochlazení vzduchem


Základní praktika, kdy se ochladíme pouhým vyjitím ze sauny a v klidném posedu se aklimatizujeme na okolní teplotu. V zimních měsících je vhodné využít chladného vzduchu venku a, pokud máme venkovní saunu, dojít na čerstvý vzduch. Tato metoda je vhodná pro všechny bez rozdílu. Je potřeba jen dát pozor na délku zchlazení, abyste se neprochladli. Ti odvážnější mohou navíc skočit třeba do čerstvě nasněžených závějí na zahrádce.


2. Sprcha


Klasickým a nenáročným způsobem ochlazení je osprchování. To je také doporučováno lidem s vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce a cév, ale také menším dětem nebo těhotným ženám. Můžete si totiž sami nastavit teplotu, proto ochlazení není tolik prudké. Bohužel ale pro zdravého člověka ani tolik efektivní.


3. Ochlazovací vědro


Jedná se o prudké jednorázové ochlazení ledovou vodou. Ve výšce umístěné vědro je naplněno velmi studenou vodou. Po saunování jej na sebe jednoduše obrátíte. Šok, který ledová voda způsobí má intenzivní a pozitivní vliv také na psychiku. Šokové ochlazení způsobuje okamžitou reakci cévního systému. Proto je tato metoda především vhodná pro zdravé jedince, jelikož ledová voda v první řadě dopadne na hlavu. Pacientům s kardiovaskulárními onemocněními by mohlo hrozit riziko mozkové příhody.


4. Ochlazovací bazének


Je výborným prostředkem pro ochlazování v sauně pro každého (kdo si troufne). Díky pozvolnému vstupu se můžete rozhodnout, kam až zajdete. Zároveň ale dochází k rázné teplotní změně, byť ne na celém těle zároveň.

Šokové ochlazování v ledové vodě, které zlepšuje nejen prokrvení, ale i náladu

Šokové ochlazení skokem do ledové vody je nejen účinné pro aktivaci imunitního systému, ale dokonce zlepšuje náladu.


5. Ochlazovací káď


Tato praktika vychází z tradičního finského způsobu ochlazování se v zamrzlém jezeře, kam se vyseká otvor a po saunování se do něj skáče. Ochlazovací kádě jsou oblíbené především u zkušených saunérů, kteří jsou schopni sedět v ledové vodě i několik minut. Opět pozor na to, abyste to s časem zchlazování nepřehnali. Mohli byste si jinak uhnat třeba zánět močových cest.


6. Ledová studna


Jedná se o speciální kamennou studnu, případně nádobu, která je po okraj naplněna ledovou tříští. Užití je individuální. Můžete si nabrat malé množství ledu a jemně se jím potírat. Odvážnější jedinci na sebe hází holýma rukama hrsti tříště na nahé tělo. Variantou je také zchlazení plosek chodidel. Led se nedoporučuje dávat na hlavu.


Pro ochlazování platí, že jakmile pocítíme potřebu tepla, je nutné ochlazování ukončit a posadit se v klidné místnosti s běžnou pokojovou teplotou. Zde chvilku odpočíváme. Pokud máte pocit, že jste se zchladili příliš, můžete zahřát svůj krevní oběh krátkou (3-5minutovou) teplou lázní nohou v sedě.


Prohlédněte si také na 7 nejúžasnějších saun na světě3 694 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page